Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Prawo o szlakach turystycznych
Autor: HaKaT
Data: 2010-10-08 09:42:49

Nie wątpię, że ustawa mogłaby usystematyzować system znakarski w Polsce. Ujednolicenie oznaczeń jest po prostu niezbędne ! NIe może być tak że jedziemy na wypoczynek,chcemy powędrować po lesie a tu nagle oprócz ogólnie przyjętych znaków widzimy listki, kółeczka, kamyczki bo tak sobie wymyśliła gmina czy też nadleśnictwo. O zgrozo wykorzystanie np oznaczenia początku(końca) szlaku do oznaczenia ścieżki nadleśnictwa obok tradycyjnego znaku potwierdzającego szlak a wszystko w tym samym kolorze (Barlinek). Mnie osobiście denerwuje robienie kolorowego misz-maszu na szlakach i jestem wszystkimi kończynami za uregulowaniem oznakowania w Polsce odpowiednimi przepisami.

Co do "monopolizowania" szlaków przez PTTK. Jak zauważono w innych postach [cytat]Teoretycznie zarządy oddziałów PTTK też powinny zgodnie ze statutem poczuwać się do obowiązku zajmowania się szlakami, ale spora część tego nie robi, bo to po prostu ... nie ich zabawki.[/cytat] może się okazać że nie będzie to wydolne jeśli chodzi o praktykę. Jestem w tym przypadku za rozwiązaniem na szczeblu wojewódzkim. Może troszkę utopijna wizja ale możliwa, aby powoływać komisje (zespoły) w urzędach marszałkowskich (odpowiedni wydział) składający się ze specjalistów, którzy mogliby nadzorować jakość szlaków-oczywiście tutaj potrzebne są przepisy regulujące system i jakość szlaków - do którego mogłyby spływać informacje i dokumentacja. Na szczeblu województwa zawsze znajdzie się odpowiednia osoba z środowisk PTTK i innych pokrewnych co rozwiązałoby problem oddziałów "chowających" szlaki. Zawsze są dobre i złe strony różnych rozwiązań i pewnie tutaj by się takowe znalazły. Osobiście uważam że PTTK powinno merytorycznie nadzorować wszystkie znakowane szlaki turystyczne gdyż skupia naprawdę świetnych krajoznawców, którzy mogą wspomóc projektowanie szlaków. Uważam jednak że jest bardzo mało lobbingu w tą stronę.

Co do wiedzy w gminach kto znakuje szlaki i do kogo można się zwrócić o pomoc to w obserwacji swojego regionu zauważam że większości wiedzą do kogo się zwrócić. Problem jest w spychologii finansowania i zwykłych chęci. Zauważyłem trzy podejścia:
1. To szlaki PTTK niech więc je utrzymują.
2. Mamy szlaki i ładnie je promujemy. Gdy dochodzi do rozmów odświeżania szlaków mozna usłyszeć że to szlaki PTTK, że są na terenie lasów lub parku narodowego i to oni powinni finansować.
3. Świadomość turystyczna - i gminy zlecają odświeżenie szlaków (dość rzadki widok)

Do wszystlkich trzech wersji zawsze jest pytanie - "Ilu turystów rocznie porusza się po tych szlakach" . I tu jest pies pogrzebany.

[cytat][cytat]Tam gdzie jest monopol na rynku napewno nie będzie dobrze [/cytat]
Znów jakiś wydumany polski problem. Są kraje, gdzie ten monopol jest od zawsze, a szlaki są po prostu wychuchane do bólu. Szlakami zajmują się zarówno pracownicy etatowi, urzędy, firmy prywatne i wolontariusze. Każdy zna swoje miejsce i wykonuje z satysfakcjęą wyznaczone mu zadania. Dlaczego u nas musi być anarchia, zwana dla kamuflażu wolnym rynkiem?[/cytat]
I tu widać właśnie wolny rynek ale połączony wspólnymi wytycznymi, które jak napisałem wyżej są konieczne. Czy to będzie praca społeczna czy też zawodowa nie ma znaczenia. Wazne jest dobro turystów.

Jednak snuje sie różne dyskusje, są różne wnioski. A w moim regionie jets wiele słabo oznakowanych szlaków, niekiedy starych i zarośniętych prawie nie do pokonania przez przeciętnego turystę. Dopóki to się nie zmieni będzie negatywne postrzeganie tych szlaków co można niejednokrotnie wyczytać na różnego rodzaju forach. Wiem co mówię gdyż jeżdżę po wielu szlakach pieszych i rowerowych o których powoli się zapomina aby doczekać się ich "śmierci" i zapomnienia. Niezbędna jest reorganizacja szlaków i ich przebiegów z gminami i nadleśnictwami aby z chęcią się włączyły do utrzymywania szlaku jako ich szlaku a nie PTTK. To ciężka praca. Pisać można bez końca i każdy z nas będzie miał swoją wizję.
POzdrawiam

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?