Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Prawo o szlakach turystycznych
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2010-08-20 11:03:02

[cytat]Podobno górale zakopiańscy są "przeciw".[/cytat]
Zamiast gdybać, najlepiej poszukać u źródła w Googlach.
Znalazłem szybko http://z-ne.pl/s,doc,40930,1,1744,juz_teraz_protestuja_przeciw_prawu_szlaku.html
"Narty. Już teraz protestują przeciw prawu szlaku"
http://www.gazetakrakowska.pl/podhale/254007,gorale-z-podhala-walcza-o-prawo-szlaku,id,t.html
"Górale z Podhala walczą o prawo szlaku"
Wydaje mi się, że po prostu tradycyjnie polscy urzędnicy olewają potrzebę konsultacji społecznych, a jak coś się robi pod stołem, to automatycznie kojarzy się to z próbą oszukania jakiejś grupy ludzi i słusznie.
Przeczytałem, jak podobne prawo wprowadzono w 2005 r. w Szkocji, nazywając je tam prawem dostępu do terenów rekreacyjnych.
A oto cała historia spisana ze strony http://www.outdooraccess-scotland.com/legislation/

Prawodawstwo
Historia prawa dostępu
Pod koniec 1990 r. sporo osób zorientowało się, że zmiana będzie konieczna.
• prawo dostępu jest bardzo niejasne,
• obowiązki i uprawnienia władz lokalnych wymagają aktualizacji,
• system prawa drogi nie działa należycie,
• powołując się na zasadę dobrowolności osiągnąć można jedynie niekompletny wynik,
• działacze samorządowi potrzebują bardziej praktycznego wsparcia w zakresie zarządzania dostępem (do określonych obiektów?),
• oczekiwania społeczne rosły,
• potrzebne było lepsze świadczenie dostępu do wspierania promocji zdrowego stylu życia, integracji społecznej i zrównoważonego transportu zwłaszcza w miastach,
• udzielenie pomocy gospodarczej na terenach wiejskich, gościom i turystom potrzebny był łatwiejszy dostęp do terenów rekreacyjnych Szkocji.
1997 r.: Większa swoboda dla ludzi do korzystania z terenów rekreacyjnych była nowym zobowiązaniem komitetu Nowej Pracy. W sprawie wyborów, rząd poprosił Szkockie Dziedzictwo Przyrody aby spojrzeć na rozwiązania prawne na Forum Dostępu. Wiązało się to z:
• sondażami i badaniami
• szeroką dyskusją wśród członków Forum o dostępie
• szerokimi konsultacjami społecznymi.
Listopad 1998 : doradztwo Forum Dostępu stanowi rekomendację dla Szkockiego Dziedzictwa Przyrody przed Parlamentem Szkockim.
Lipiec 1999 : Po utworzeniu Szkockiego Parlamentu, Biała Księga „Propozycje legislacyjne reformy rolnej" została opublikowana do konsultacji.
Listopad 1999 : Biała księga była przedmiotem debaty w Parlamencie w lutym 2001 r: Projekt ustawy reformy rolnej (Szkocja) został wysłany jako dokument konsultacyjny. Tymczasem Szkockie Dziedzictwo Przyrody przygotowało projekt szkockiego prawa dostępu do terenów rekreacyjnych i konsultacje w tej sprawie.
2000: W tym samym czasie w Anglii i Walii, był przygotowywane podobne przepisy i poddawane konsultacjom. W następstwie uchwalono w 2000 r. ustawę „Tereny wiejskie i prawo drogi”. Pomimo analogii istnieją znaczne różnice, na przykład angielskie i walijskie prawo dostępu:
• ma zastosowanie w szczególności do obszarów, które należy wcześniej zidentyfikować – góry, bagna, wrzosowiska, doliny i grunty wspólne (komunalne),
• nie obejmują wód śródlądowych,
• nie obejmują jazdy rowerem lub konno, czyli nie ma ogólnego prawa dostępu jaki miał być w Szkocji.
2001 r.: Projekt ustawy reformy rolnej został wprowadzony do szkockiego parlamentu w dniu 27 listopada 2001 roku.
2003 r.: Projekt ustawy przeszedł procedury legislacyjne w Parlamencie, po czym otrzymał podpis królewski 24 lutego 2003 r. w ramach reformy rolnej (Szkocja) w 2003 roku. Główne konsultacje społeczne w sprawie projektu prawa dostępu zostały podjęte przez Szkockie Dziedzictwo Przyrody w okresie od marca do czerwca 2003 r. i otrzymano ponad 1350 odpowiedzi. Wszystkie opinie zostały przeanalizowane, a proponowany projekt prawa dostępu został przygotowany z uwzględnieniem tych konsultacji.
2004 r.: Szkocki rząd wprowadził pewne zmiany do proponowanego kodeksu, zaaprobowane przez ministrów przed przedłożeniem Parlamentowi w maju 2004 r. Ustawa „Prawo dostępu do terenów rekreacyjnych” (Scottish Outdoor Access Code) została zatwierdzona przez Parlament w głosowaniu w dniu 1 lipca 2004 r.
2005 r.: Ustawa prawa dostępu weszła w życie w dniu 9 lutego 2005 roku.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?