Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Zlot Przodowników TG z Wlkp.
Autor: Przodownik 1811
Data: 2010-06-15 19:22:30

XXXVI Zlot Przodowników Turystyki Górskiej PTTK Ziemi Wielkopolskiej odbył się w dniach 2 – 6 czerwca 2010 r. na terenie Jesioników w Republice Czeskiej. Bazą Zlotu był pensjonat "Anenská huť" w osadzie Žďárský Potok (część miejscowości Stara Ves k/Rymařova).

Fotorelacja =>
picasaweb.google.pl/Klubsudecki/Jeseniky2010#slideshow/

Pozwolę sobie podzielić się refleksją dotyczącą zwiedzenia w trakcie trwania Zlotu obiektu uznanego w 2005 r. za jeden z 7 cudów Republiki Czeskiej - wodnej elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhé Stráně => http://www.dlouhe-strane.cz/
Koszty jej budowy dzięki daniu możliwości oszczędnego gospodarowania energią elektryczną zwróciły się w ciągu 7 lat. Elektrownia ta pozwoliła też na wyłączenie turbin w siłowniach konwencjonalnych, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji szkodliwych pyłów i gazów.

Przykro pomyśleć, że prace górnicze przy podobnej charakterem, choć mniejszej elektrowni w Młotach koło Bystrzycy Kłodzkiej, których zaawansowanie na koniec 1986 roku szacowano na około 70%, zostały przerwane, a w latach 1988-89 przeprowadzono prace zabezpieczające i wszelkie prace budowlane wstrzymano do odwołania. Wiążą się z tym faktem ogromne straty energii i zanieczyszczanie środowiska trującymi gazami cieplarnianymi z naszych elektrowni węglowych.

To przykre kiedy pomyślimy, że takie małe państwo Jak Czechy potrafi się mądrze gospodarzyć i dokończyło w 1999 roku budowy tak wielkiej elektrowni, że sprawnie działają tam elektrownie wiatrowe, a u nas potrafią tylko głównie wymądrzać się i topić pieniądze w błocie.

To, że nie ukończono budowy elektrowni szczytowo pompowej w Młotach => http://www.podziemia.eu/mloty.html , to tylko jeden ze skandalicznych przykładów polskiej niegospodarności. Argument, że wszystkiemu winna jest komuna - odpada, bo u Czechów też była komuna, i to kilka lat dłużej. Zamiast ukończenia tej inwestycji planowane jest eksploatowanie kolejnych złóż węgla brunatnego w okolicach Legnicy na Dolnym Śląsku. Zamiast ukończenia tej budowy, po to aby zapewnić dostawy energii elektrycznej powstają na sporych obszarach Wielkopolski głębokie dziury w ziemi związane z wydobyciem węgla, elektrownie węglowe emitują szkodliwe pyły i gazy, trzeba zakładać drogie filtry zatrzymujące tylko część tych trucizn, trzeba wypompowywać z tych dziur wodę, trzeba gdzieś usypywać wybrany materiał w postaci hałd i potem to rekultywować. To wszystko kosztuje ogromne pieniądze. O szkodliwym oddziaływaniu elektrowni węglowych na środowisko i zdrowie ludzkie nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Najbardziej boli mnie, że po czeskiej stronie Sudetów sprawnie funkcjonują koleje, a nas podobne linie kolejowe pozamykano i zarastają chaszczami, że są problemy z dojazdem na wycieczki w góry.

=> http://i48.tinypic.com/2vv01i0.jpg

Powyżej link do fotografii przedstawiającej zadbaną stacyjkę czeskiej kolei Kouty nad Desnou (fotografia zrobiona podczas Zlotu).

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?