Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Sprywatyzować muzea!
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-06-10 21:05:37

Cześć!

[cytat]to jak funkcjonuje muzeum, w jakiej porze jest udostępnione do zwiedzania zalezy wyłącznie od dyrektora danej placówki. I to nie ma znaczenia czy jest ono prywatne czy państwowe.[/cytat]

Oczywiście, że ma. :-)

Rzadko kiedy godziny otwarcia ustala dyrektor placówki. Z reguły ustala je urzędnik, pełniący rolę "właściciela". Zgadzam się jednak, ze szczęśliwy wybór dyrektora jest kluczem do sukcesu - taka sytuacja właśnie miała miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pozostaje pytanie, kto ma większą szansę na wybór dobrego dyrektora placówki muzealnej. Prywatny właściciel, któremu zależy na sukcesie, czy urzędnik samorządowy, któremu zależy na dobrym "ustawieniu" znajomych?

[cytat]Parę lat temu będąc w Pieninach chciałam córce pokazać kościół w Dębnie. Byliśmy w godzinach otwarcia, ale proboszcz zlekceważył nas i nie otworzył kościoła. Uzbierała się grupka 10 chętnych i nic nie pomogło. Nie wszystko co prywatne jest lepsze.[/cytat]

Oczywiście bywa i tak. Kościół Rzymsko-Katolicki jest ogromną organizacją i trudno oczekiwać aby wszyscy jego przedstawiciele mieli zrozumienie dla potrzeb krajoznawców. Szczególnie, że jednak podstawowa rola świątyni jest nieco inna niż bycie atrakcją turystyczną. Mnie jednak nie chodzi o wynajdowanie przykładów - co jest stosunkowo proste. Chodzi o pewną zasadę, co wykażę dalej.

[cytat]Nie wszystko co prywatne jest lepsze.[/cytat]

To zdanie powinno brzmieć: [b]"Nie zawsze prywatna placówka będzie działała lepiej niż państwowa."[/b]. Jest ono prawdziwe tylko dlatego, że użyto w nim kwantyfikatora ostrego i wystarczy znaleźć jeden przykład, aby je udowodnić. Jednak nie przeczy ono mojej tezie. Ja twierdzę, że jeżelibyśmy sprywatyzowali [b]wszystkie[/b] muzea, to ogromna [b]większość[/b] z nich działałaby dużo lepiej niż obecnie. Zapewne byłyby wyjątki od tej reguły - co podniósł już Jacek Potocki. Życie wszak ma to do siebie, że rzadko zdarzają się sytuacje totalne. Ale muzealnictwo jako całość by bardzo skorzystało. I chyba o to chodzi.

Pozdrawiam,
Łukasz

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?