Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Spłonął kościół w Nasalach.
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-05-12 10:15:24

Witam!

Zła nowina dla krajoznawców. W nocy doszczętnie spłonął drewniany kościów w Nasalach na Opolszczyźnie. Kryty gontem kościół pochodził z XVI wieku. Został przebudowany w 1730 roku. Do Nasali został przeniesiony ze Zdziechowic przed 1939 rokiem. Pierwotnie była to świątynia katolicka (pw. św. Wawrzyńca ), później ewangelicka. Na wyposażenie kościoła składały się między innymi rokokowy prospekt organowy i neogotycki ołtarz.

Więcej informacji o pożarze oraz zdjęcia:
http://www.24opole.pl/?id=wiadomosci_informacje&news=4305

[cytat][i]2010-05-12 / 02:32[/i]

[b]Spłonął drewniany kościół pod Byczyną[/b]

XVI-wieczny drewniany kościół ewangelicki w miejscowości Nasale niedaleko Byczyny, doszczętnie spłonął we wtorek wieczorem podczas pożaru. W akcji gaśniczej brało udział ponad dwadzieścia jednostek straży pożarnej.

Strażacy nie mają wątpliwości, przyczyną pożaru był piorun, który uderzył w wieżę kościoła podczas burzy, jaka przechodziła nad Opolszczyzną.

- Gdy przyjechaliśmy na miejsce, ogień zajmował już ponad połowę kościoła, nie było więc szans na jego ugaszenie - mówi Marek Osada, dowódca OSP Byczyna.

Równolegle strażacy zabezpieczali również pobliski budynek mieszkalny, ponieważ ogień był na tyle duży, że istniało zagrożenie, iż przeniesie się on na domostwa.

Dogaszanie pogorzeliska może potrwać najprawdopodobniej nawet do południa.[/cytat]

Pozdrawiam,
Łukasz

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?