Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Nowa struktura władz PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2010-04-23 10:11:53
[cytat]
ANKIETA
kierunki i propozycje zmian w Statucie PTTK
I Struktury Stowarzyszenia i władz;
Czy ukształtowanie organizacyjne (Zarząd Główny, jednostki regionalne, oddziały, koła
i kluby oraz inne jednostki) umożliwia prowadzenie działalności, a w szczególności realizację postawionych celów, zarówno w stosunkach zewnętrznych jak
i wewnętrznych; występujące w tym zakresie przeszkody ?
Z naszych doświadczeń na Żeraniu występowanie w strukturze fora (MFO – było od czasu likwidacji SZWoj PTTK - nie pomocą , a przeszkodą.
Czy PTTK powinno być organizacja masową, zrzeszającą wszystkich entuzjastów uprawniania różnych form turystyki, czy raczej zmierzać w kierunku „organizacji kadrowej”; a może masz inne oczekiwania co do aktualnych celów działania Towarzystwa ?
Trzeba się zastanowić do czego PTTK doszło i co może pomóc i uchronić Towarzystwo przed kompletna porażką.
Czy PTTK powinno posiadać status organizacji pożytku publicznego, czy o ten status powinny zabiegać jednostki terenowe posiadające osobowość prawną według własnego uznania ?
Status OPP ma swoje plusy i minusy. Plusem jest możliwość ubiegania się o znacznie większe środki finansowe na realizację zadań zleconych, minusem jest prowadzenie pełnej księgowości i składanie obszernych, bardzo szczegółowych sprawozdań; trzeba mieć w jednostkach PTTK doświadczonych w tym zakresie współpracowników.
Czy powinno się wyszczególniać w Statucie stałe komisje PTTK czy też takie komisje powinny być tworzone w razie potrzeby, bądź też należałoby odstąpić
od dotychczasowych uregulowań w tym zakresie (co przemawia za każdą z tych koncepcji)?
Komisje stałe powinny być, a regulaminy ich funkcjonowania ujednolicone i nie koniecznie określane w Statucie przez co Statutu mają po kilkadziesiąt paragrafów i punktów (przez co są mało przejrzyste) zamiast kilkanaście podstawowych, które są w każdym stowarzyszeniu. Szczególnie dotyczy to (czasem absurdalnie) zapisanych regulaminów zdobywania odznak turystyki kwalifikowanej.
Czy przyjęte rozwiązania statutowe dotyczące powoływania nowych oddziałów oraz jednostek regionalnych (zwłaszcza z osobowością prawną), w tym uregulowania
w przedmiocie uchylania i zawieszania podejmowanych uchwał sprawdzają się w praktyce; co należałoby zrobić w tej dziedzinie?
Nie sprawdzają się! Patrz Uchwała nr 311/XVI/2008 z dnia 13 grudnia 2008 r. w sprawie rozwiązania oddziałów PTTK – praktycznie do dzisiaj nie tylko nie zrealizowania, ale nie podana skutecznie zainteresowanym do wiadomości!
Czy i jakie regulacje w zakresie oddziałów utrudniają działalność bądź też zachodzi konieczność wprowadzenia nowych uregulowań
Właśnie jak najmniej regulacji a jak najwięcej swobody będzie najlepszym ułatwieniem w pracy/działaniu samodzielnych przecież Oddziałów. Powinna obowiązywać zasada „Pomagać a nie przeszkadzać”.
Czy i w jaki sposób wzmocnić w statucie struktury PTTK (koła, kluby) w szkołach
i placówkach oświatowych ?
Żadne zapisy w Statucie nie dadzą „mocy” same z siebie – pomocą mogą być obowiązkowe szkolenia kadry w tych kołach i klubach.
Czy powinno się dokonać i jakich zmian, gdy chodzi o władze (zwłaszcza zarząd),
aby usprawnić zarządzanie ?
Tak. Zaprzestać lokowania we władzach wybieralnych – Członków Honorowych PTTK i pracowników aparatu wykonawczego (Biur) PTTK. Wybierać na członków zarządów osoby, które mogą coś wnieść do Organizacji, a nie tych, co się już skutecznie nie sprawdzili w poprzednich kadencjach
1.1 Czy należy wprowadzić ograniczenie ilości kadencji, pełnienia funkcji członka poszczególnych władz?
Bezwzględnie tak. Max do dwóch, zaliczając na poczet już odbyte kadencje.
II Członkowstwo w stowarzyszeniu;
Czy dotychczasowe zasady przyjmowania nowych członków są właściwe, bądź jakie zmiany są konieczne (np. elektroniczna forma akcesu do PTTK, członek korespondent) ? Może być elektroniczna. Członek-korespondent, to ten co umie pisać( z sensem)?
Jak zapewnić możliwość wpływu na działalność PTTK w środowisku szkolnym osób poniżej 16 lat (czynne i bierne prawo wyborcze) ? To jest dobre pytanie
Czy należy w zapisach statutowych wzmocnić pozycję społecznej kadry programowej PTTK? Bezwzględnie tak!
Czy należy w statucie odnieść się do uprawiania turystyki krajoznawstwa przez osoby niepełnosprawne ? W jakim celu?
III Majątek i dochody PTTK,
Czy i jakie zmiany są konieczne na tej płaszczyźnie funkcjonowania Stowarzyszenia - poszczególnych jednostek (np. w zakresie pomocy dla oddziałów i jednostek regionalnych, zasad otrzymywania dotacji i darowizn przez kola i kluby
za pośrednictwem macierzystego oddziału) ?
Przede wszystkim szkolenia jak występować o dotacje lub dofinansowania różnych projektów realizowanych przez jednostki terenowe PTTK; jak się z tych środków rozliczać? Również bieżące przekazywanie wszelkich informacji wraz z pisemnymi instrukcjami na temat możliwości pozyskiwania środków finansowych na konkretną działalność.
IV Inne propozycje:
Władza uchwałodawcza i wykonawcza (Zjazd czy też Rada Główna, Zarząd Główny, liczebność i kompetencje władz.
Zarząd Główny: max 15-17 osób w tym do 2 wice sekretarz (jeden nie koniecznie generalny) oraz skarbnik.
Główny Sad Koleżeński:: max 7 osób w tym jeden wice i sekretarz.
Głowna komisja rewizyjna: odpowiednio
4.1. Odpowiedzialność kontraktowa oraz z deliktu PTTK tj. poszczególnych jednostek
i władzy naczelnej Stowarzyszenia (wzajemne relacje pomiędzy tymi podmiotami);
4.2. Nadzór nad jednostkami terenowymi, jego zakres i formy:
Osobiste kontakty członków władz naczelnych PTTK oraz pracowników ZG PTTK z przedstawicielami jednostek terenowych ale na zasadzie „w czym można pomóc, jakie występują trudności, jakie są zamierzenia konkretnej jednostki i w jaki sposób będą realizowane, z powiadomieniem o takim spotkaniu ze znacznym wyprzedzeniem i nie na zasadzie „kontrola z Centali”.
Ordynacja wyborcza w świetle obecnych uregulowań, konieczność zmian odpowiadającym potrzebom Stowarzyszenia
Konieczna głęboka zmiana ordynacji wyborczej poczynając od bezpośredniego wyboru Prezesa Zarządu Głównego i Prezesów GSK i GKR - do szerszej dyskusji partnerskiej, bez kompleksów i animozji.
4.3. Inne zagadnienia wymagające uregulowania w Statucie a nie wymienione powyżej;
Dariusz Szewczyk
pllv@kig.pl
PS. Niniejsza ankietę złożyłem w ZG PTTK – za pokwitowaniem
[/cytat]