Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Jest nowa ustawa o usł. tur.
Autor: Paweł Zań
Data: 2010-03-19 16:33:41
http://www.tur-info.pl/p/ak_id,18144,,sejm,nowa_ustawa,o_uslugach_turystycznych,bardziej_liberalna,zabezpieczenie.html
[cytat]
Jest nowa ustawa o usługach turystycznych!
Sejm zadecydował, że aby założyć biuro podróży nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego. Dzisiaj została uchwalona nowelizacja ustawy o usługach turystycznych i kodeksu wykroczeń. Za przyjęciem ustawy głosowało 382 posłów, 14 było przeciw, 23 wstrzymało się od głosu.
Nowelizacja ta uchyla tym samym artykuł, który mówił, że aby prowadzić biuro podróży trzeba było mieć ukończone studia na kierunku związanym z tą właśnie branżą (turystyka i rekreacja), ekonomią, prawem ewentualnie zarządzaniem i marketingiem. Poza tym należało posiadać roczną praktykę w zawodzie. W sytuacji kiedy nie miało się ukończonych odpowiednich studiów, albo ukończyło się szkołę średnią z zakresu obsługi turystów można było prowadzić biuro po dwóch latach terminowania w branży. Natomiast osoba bez matury mogła zacząć własny interes w branży dopiero po sześciu latach pracy w innej firmie turystycznej.
W czasie debaty nad projektem ustawy wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska stwierdziła, że głównym celem nowelizacji ustawy ma być dostosowanie jej do przepisów unijnych, zwiększenie ochrony turystów korzystających z usług turystycznych i liberalizacja zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie oferowania usług turystycznych.
Nowelizacja ustawy przewiduje również, że istnieje obowiązek zabezpieczenia finansowego, które pokryje w całości koszty powrotu turystów z wycieczek zagranicznych do kraju w przypadku kiedy biuro podróży nie może tego zapewnić. Zabezpieczenie ma również pokrywać zwrot wpłat klientów, w sytuacji kiedy organizator nie wywiąże się z umowy. Suma gwarancji i poręczenia dla organizatorów imprez turystycznych za granicą nie może być niższa niż 12% planowanych przychodów, a dla imprez krajowych 6%. Zwiększenie przychodów ponad planowaną wysokość pociąga za sobą konieczność zwiększenia sumy zabezpieczenia, podobnie jak przyjmowanie przedpłat przekraczających 10% ceny imprezy wcześniej niż 3 miesiące przed rozpoczęciem imprezy.
Co więcej klienci biur podróży będą mogli składać reklamacje w ciągu 30 dni po powrocie z urlopu, niezależnie od tego, czy zgłaszali zastrzeżenia w trakcie trwania imprezy. Klienci biur podróży mieliby również dostęp do wykazu przedsiębiorców, w sprawie których rozpoczęła się procedura wykreślenia z centralnej ewidencji organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.
Ustawa zakłada także objęcie kontrolą przedsiębiorstw, które są spoza ewidencji, aby lepiej chronić interesy konsumentów i ograniczyć szarą strefę. Natomiast do kodeksu wykroczeń zostały wprowadzone również sankcje dla pilota i przewodnika w przypadku gdy dana osoba świadczy usługi, nie mając odpowiednich kwalifikacji.
[/cytat]