Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Nacjonalizm w Komisji KFSiT?
Autor: Przodownik 1811
Data: 2010-03-19 11:51:18

Ad rem:[cytat][b]Posłowie PO kontra rząd[/b]
[i]Wojciech Wybranowski[/i]

[b]Pod naciskiem branży turystycznej posłowie Platformy zmienili w komisji rządowy projekt[/b]

Nowelizacja ustawy o usługach turystycznych miała znieść ograniczenia dla właścicieli biur podróży i otworzyć rynek turystyki w Polsce. Ale posłowie PO z podkomisji kultury fizycznej i turystyki omal nie pomieszali szyków własnemu rządowi, usuwając kluczowy zapis. Na odsiecz gabinetowi Donalda Tuska ruszyli... posłowie PiS, przywracając pierwotną propozycję. Losy projektu rozstrzygną się dziś w Sejmie.

Rząd w swoim projekcie proponował zniesienie przepisów z 1997 r., które pozwalały na organizację imprez turystycznych tylko osobom mającym ukończone studia wyższe z zakresu rekreacji i turystyki, prawa, ekonomii i marketingu lub specjalistyczną szkołę średnią. Wymagane było też odbycie praktyki w firmie turystycznej. Powód zmian? Ograniczenie formalności obciążających przedsiębiorców – czytamy w uzasadnieniu projektu.

– To, czy firma turystyczna przetrwa, powinno zależeć od jakości usług turystycznych. To rynek jest najlepszym weryfikatorem – podkreśla Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, rządowej agendy wspierającej podmioty zajmujące się turystyką, z którą m.in. był konsultowany projekt.

W listopadzie 2009 r. trafił on do Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. Jak ustaliła "Rz", w toku prac w podkomisji zapis uwalniający rynek usług turystycznych w Polsce zniknął. Jak wynika z sejmowych protokołów, został usunięty głosami posłów koalicji: PO i przedstawiciela PSL.

Kolegów przekonał poseł Platformy Andrzej Gut-Mostowy. – Chodzi o to, żeby ludzie, którzy się zabierają za turystykę, coś o niej wiedzieli. Organizacja imprezy turystycznej to nie jest zwykłe pójście do fryzjera. Wymagany jest duży poziom etyki i solidności zawodowej – przekonuje.

Gut-Mostowy sam jest współwłaścicielem hotelu w Zakopanem i wiceprezesem Małopolskiej Organizacji Turystycznej, w skład której wchodzi m.in. kilkanaście biur podróży. Branża turystyczna od początku była przeciwna rządowemu projektowi. – Profesjonalizm jest bardzo istotny, ponieważ podnosi jakość świadczonych usług. Zniesienie tego zapisu uważam za szkodliwe – mówi "Rz" Jan Korsak, prezes Polskiej Izby Turystyki. Rządowy projekt krytykowała też w oświadczeniu Rada Krajowa Izb Turystyki w Polsce.

– Przedstawiciele organizacji turystycznych w trakcie posiedzeń komisji przekonywali, że rządowe zapisy są niekorzystne – opowiada "Rz" poseł PiS Jacek Falfus. – Otwarcie rynku zagraża interesom potentatów w tej branży – dodaje jego partyjny kolega Adam Abramowicz.

W kuluarach komisji nieoficjalnie mówi się, że chodzi o ochronę finansowych interesów już działających biur podróży. Jak mówi "Rz" Szmytke, udział turystyki w rocznym PKB to ok. 6 proc.

– Taki zarzut to demagogia – oburza się Gut-Mostowy. – Jeśli obecny system barier wydaje się za wysoki, można to zmienić. Ale nie oznacza to, że turystykę mamy puścić całkowicie na wolny rynek.

Zapis znoszący wymóg dla organizatorów imprez turystycznych w projekcie, który dziś trafi pod głosowanie Sejmu, jednak się znajdzie. W środę zgłosili go jako poprawkę posłowie PiS z komisji.

Jak teraz zachowa się PO? – Nie będzie dyscypliny w trakcie głosowania – mówi jeden z wiceszefów Klubu PO. – Będę głosował tak, jak chce rząd, choć mam ambiwalentne zdanie na ten temat – dodaje Gut -Mostowy.

Do zamknięcia tego numeru rzecznik rządu Paweł Graś był dla nas nieuchwytny. [/cytat]

źródlo => http://www.rp.pl/artykul/449184_Poslowie_PO_kontra_rzad.html

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?