Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2009-11-25 11:39:40

Niektórzy ważni działacze ciągle uważają, że najważniejsza jest wiedza encyklopedyczna. Problem w tym, że większość przodowników rzadko kiedy prowadzi wycieczki w to samo miejsce, a tym samym prawie zawsze przed wycieczką muszą sobie odświeżać dużą porcję szczegółowych wiadomości. Wykuwanie takiej wiedzy na zapas jest praktycznie bezsensowne. Wystarczy poprawna ilość wiedzy ogólnej, żeby wiedzieć jak się mają do niej wiadomości szczegółowe. Sam pamiętam pytanie, jaki słynny mebel znajduje się w Oliwie. W tym przypadku egzaminator sobie zażartował, nie oczekując poprawnej odpowiedzi, ale na egzaminie pisemnym taki żart byłby co najmniej niestosowny.

Najlepiej zareagowali przed laty kolarze, rezygnując z nadawania uprawnień na regiony. Wyszli z założenia, że skoro egzaminowany nie może być wszędzie, to równie dobrze może nie być nigdzie. Pytają tylko z zakresu wiedzy ogólnej i nadają uprawnienia na całą Polskę. Przodownik powinien być przeegzaminowany, czy będzie umiał sobie poradzić z prowadzeniem dowolnej wycieczki i poradzić z utrzymaniem dyscypliny w grupie, której ma przewodzić. Tego zresztą wymaga m.in. Prawo o Ruchu Drogowym. I przez wiele lat to działa praktycznie bez zastrzeżeń.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?