Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Jacek Potocki
Data: 2009-11-10 19:29:02

[cytat]...popieram ten pomysł nadania jednemu z Karkonoskich schronisk imienia Tadeusza Stecia...[/cytat]

Nie wiem czy akurat schroniska. Od dawna chodzi mi po głowie pomysł, żeby imieniem Stecia nazwać jeden ze szlaków turystycznych w Karkonoszach. Wydaje mi się to lepszym pomysłem, bo akurat budowa schronisk nie jest zasługą Stecia (budowali je jeszcze Niemcy), natomiast trzon sieci szlaków w Sudetach Zachodnich to jest naprawdę steciowe dzieło (oczywiście nie w sensie budowy ścieżek, bo to też zrobili Niemcy, ale Steć adaptował poniemieckie szlaki do nowych warunków, sporo szlaków też sam wytyczył).
Mogę nawet podać konkretny pomysł (wymyślony swego czasu - chyba mogę to ujawnić - przez Janusza Czerwińskiego) na szlak im. Stecia. Chodzi o żółty szlak z Jeleniej Góry przez Witoszę, Grodną, Sosnówkę, kaplicę św. Anny do Karpacza Górnego. To jest szlak w znacznej mierze przez Stecia wytyczony, prowadzi koło modelu profilu geologicznego Sudetów Zachodnich (ostatnio odnowionego) w Jeleniej Górze, bardzo atrakcyjny krajobrazowo, choć trochę niedoceniany. Poszedłbym jeszcze dalej. Gdyby zrobić drobną korektę w kolorach szlaków, w rejonie Karpacz Górnego i Borowic, to ten szlak mógłby zaczynać się w Jeleniej Górze (przy siedzibie PTTK, którego działaczem był Steć) a kończyć przy Słoneczniku na grzbiecie Karkonoszy (z którymi Steć związał swoje życie, aktywność zawodową i społeczną).

Co do życiorysu Stecia - był jaki był. Ale jego zasługi dla turystyki sudeckiej są niepodważalne. I tego się trzymajmy.

pozdrawiam

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?