Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Po wyroku
Autor: Amotolek
Data: 2009-07-24 08:49:56

[cytat]
Jak wygrać bez sądu?

Czym różni się mediacja od rozprawy? Czy można dzięki niej osiągnąć taki cel, jak w konsekwencji zwykłego procesu?
Mediacja powszechnie uznawana jest za tańsze i dużo szybsze narzędzie rozwiązywania konfliktów niż proces sądowy. Pozwala bowiem nie tylko łatwiej określić kwestie sporne, lecz także osiągnąć dobrowolne i akceptowalne dla obu stron porozumienie w atmosferze minimalizującej negatywne emocje i napięcia. Otwarta i szczera rozmowa w obecności mediatora daje znacznie większe szanse na zrozumienie i osiągnięcie kompromisu niż wymiana formalnych pism procesowych, często okraszonych zawiłą argumentacja prawną, która niekiedy bywa źródłem dalszych, niepotrzebnych sporów. Najistotniejszą różnicą wydaje się być zmiana nastawienia stron: z konfrontacyjnej postawy wynikającej z przyjęcia ról powoda i pozwanego oraz stawania naprzeciw siebie na sali sądowej w atmosferze wzajemnej wrogości - na współpracę koncentrującą się na wypracowaniu wspólnego porozumienia satysfakcjonującego obie strony.
Efekt mediacji zakończonej sukcesem polega więc na tym, że nikt nie przegrywa, a zwycięzcami mogą być tylko obie strony. Warto również podkreślić korzystny wpływ mediacji nie tylko na etap rozwiązywania konfliktu, lecz także na okres po nim następujący. Po pierwsze bowiem, relacje pomiędzy osobami, które ustaliły sposób rozwiązania sporu w drodze mediacji nie tylko nie będą tak zantagonizowane jak po długotrwałym roztrząsaniu ich konfliktu przed sądem, lecz także umożliwiać będą dalszą współpracę w przyszłości. Po drugie, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że strony wywiązywać się będą z obowiązków wynikających ze wspólnie wypracowanego i zgodnie przyjętego porozumienia, niż z rozwiązania narzuconego przez sąd, z którym siłą rzeczy jedna ze stron nie będzie się zgadzać, co nie sprzyjać będzie motywacji do jego realizacji.

Wg: „Warszawska Gazeta” Nr z dnia 24-30 lipca str. 4” Prawnik radzi” [/cytat]

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?