Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Polowanie na prowadzących...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-05-19 08:28:57

[cytat][cytat]Zatem turyści mają konstytucyjne prawo wynająć sobie kogo zechcą, aby przekazał im informacje krajoznawcze o danym terenie.[/cytat]
Co do zorganizowanych grup - dura lex sed lex.[/cytat]Właśnie. Obowiązuje zawsze prawo nadrzędne. Wszelkie podrzędne rozporządzenia i zarządzenia sprzeczne z prawem nadrzędnym są nielegalne i naruszają obowiązujący stan prawny. To jest po prostu skandal, aby pod pretekstem ochrony interesów miejscowych przewodników straże miejskie wcielały się w rolę cenzora i ingerowały w działalność statutową stowarzyszeń, związków wyznaniowych itp. podmiotów organizujących zwiedzanie naszego kraju, wtrącały się w relacje między jego członkami, oraz podsłuchiwały kto i o czym opowiada uczestnikom wycieczki. Rynek pracy można chronić, ale tylko taki sposób, że nie narusza się prawa, a zwłaszcza zagwarantowanych konstytucyjnie praw obywatelskich.

Ustawa reguluje tylko i wyłącznie działalność komercyjnych biur podróży a nie ogół obywatelskiej działalności w zakresie organizowania i oprowadzania wycieczek! Jeśli wycieczkę organizuje jakiekolwiek np. stowarzyszenie, parafia, zakład pracy, klub, grupa znajomych, osoba prywatna itp. - nie ma obowiązku wykupienia usług miejscowego licencjonowanego przewodnika.

To członkowie stowarzyszenia, np. PTTK, mają prawo sami decydować kogo i na jakich zasadach uprawnią do przewodzenia grupie podczas wycieczki i udzielania informacji krajoznawczych o zwiedzanym terenie. To grupa, a nie państwo, nadaje de facto prawo do organizowania i prowadzenia własnej wycieczki jak chodzi o działalność społeczną.

Jeszcze raz podkreślam, że jak chodzi o działalność komercyjną, to klienci, czy to pojedynczo czy też jako grupa, też mają prawo zawrzeć umowę z biurem turystycznym i zdecydować, że przewodnikiem będzie dajmy na to autor ilustrowanego przewodnika po danym terenie lub jakiejś ciekawej publikacji krajoznawczej, który ma wiedzę i doświadczenie, a niekoniecznie papiery wydane przez jakiegoś urzędnika. Ma to swój wyraz w ustawie, gdzie jest mowa o zawieraniu umowy stanowiącej inaczej. Nie mają również obowiązku zwiedzania z miejscowym przewodnikiem uczestnicy wycieczki zagranicznej, którzy przed przyjazdem zawarli za granicą umowę ze swoim organizatorem na zasadach ustalonych w ich przepisach i zapisy polskiej ustawy ich nie dotyczą.

Bezczelność lobby przewodnickiego posunęła się tak daleko, że nie ma już mowy o chęci zapewnienia wysokiej jakości przewodnictwa, tylko o kontrolę administracyjnych uprawnień i karanie osób, które ich nie posiadają. Tymczasem de facto nie istnieje praktyczna możliwość sprawdzenia na ulicy, czy rzeczywiście grupa oprowadzana przez kogoś podlega rygorom ustawy. O tym świadczy jedynie szczegółowa dokumentacja imprezy w biurze organizatora, której uczestnicy i kadra imprezy nie muszą wszędzie nosić ze sobą.

Praktycznie wyegzekwowanie tego przepisu jest możliwe tylko w przypadku ewentualnej skargi klientów na niesolidność biura i po dokładnym sprawdzeniu umów i rachunków, a nie - jak to ma ciągle miejsce - na wniosek miejscowych sfrustrowanych przewodników, którym "wydaje się" że zwiedzająca miasto grupa osób zmuszona jest ich wynająć. Policyjne kontrole ogółu grup zwiedzających miasto, prowadzone w oparciu o takie domniemania, celem próby egzekucji jakiegoś wąskiego branżowego przepisu są rażącym nadużyciem władzy!

Nie wolno nikogo zmuszać do zakupu niechcianych usług czy towarów. Ta oczywista zasada zawarta jest w uchwalonej w 2007 roku Ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. W jej świetle bezprawne jest np. umieszczenie na stronie internetowej koła poznańskich przewodników PTTK błędnych informacji, jakoby wszystkie grupy, także te organizowane przez zakłady pracy czy parafie, miały obowiązek wynajęcia w Poznaniu przewodnika, bo inaczej zostaną ukarane 500-złotowym mandatem*). Jest to po prostu żenujący sposób narzucania się ze swoimi usługami za pomocą oszustwa.

*) zobacz => http://www.przewodnicy-pttk.org/przewod1.html

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?