Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Czy działamy legalnie?
Autor: ~Guide
Data: 2002-12-21 00:00:00

Koledzy i Koleżanki z PTTK!
Tak jak wspomniał kol. Kuba w sądzie w razie konfrontacji i szczegółowego ustalania zasadności działania w danej sytuacji bez trudu można udowodnić ,iż ustawodawca pisząc o przodownikach i instruktorach bez wymieniania stowarzyszenia w ramach ,którego uzyskano dane uprawnienia - zawsze odniesie się do wcześniejszych aktów prawnych wydanych w danej dziedzinie.MEN desygnując przodowników i instruktorów na podstawie swojego rozp. z 1997 do funkcji opiekunów - wychowawców opierał się na analizie samego stowarzyszenie w ramach ,którego uzyskali swoje uprawnienia (inna sprawa ,że programy szkolenia przodowników i instruktorów w danych dziedzinach turystyki są niepełne w zakresie niezbędnej wiedzy wymaganej do pracy z ludzmi (czyt. także młodzieżą). Temat modyfikacji programu szkolenia w PTTK ,należy tylko do PTTK i MENiS nie ma tu nic do narzucenia BEZPOŚREDNIEGO.Zrobi to inaczej( i zrobiło), poprzez swoje akty prawne.
Restrykcje powoli wchodzą.Po ostatniej naradzie w tej sprawie z MENiS z poszczególnymi wydziałami kuratorium w Polsce wprowadzono obowiązek (np. w pomorskim)przedstawiania przez organizatora danej imprezy turystycznej czy sportowej z udziałem młodzieży, a majacej forme placówki rekreacji i wypoczynku - w załączeniu zgłoszeń również ksero uprawnień kadry nie tylko pedagogicznej, ale również instruktorskiej w danej dziedzinie sportu czy turystyki.To dopiero początek.Musimy jako stowarzyszenie trzymać rękę na pulsie bo po czasie (w niektórych przypadkach juz teraz)okaże się ,że nasze uprawnienia PTTK to dla urzędu i administracji lokalej zajmującej się turystyka czy rekreacją (w tym wypoczynkiem młodzieży - a przecież z nią głównie działamy)zdecydowanie za mało i poprą to stosownym paragrafem.W całej tej sprawie chodzi przede wszystkim o to aby nasi doświadczeni działacze i specjaliści w dziedzinie turystyki kwalifikowanej ,która według MENiS jest jak najbardziej formą REKREACJI (odsyłam kol.Kubę do wydziału prawnego MENiS),mieli zapewnione bezpieczeństwo prawne w swojej pożytecznej działalności.
Myśle ,że z czasem (tak jak ma to miejsce w UE)nie będzie miejsca na społeczników ,którzy chcą działać bez uprawnień państwowych w danych dziedzinach sportu czy turystyki.Państwo bezwzględnie będzie egzekwowało podnoszenie naszych kwalifikacji (w imieniu nas samych jak by się nad tym zastanowić).Nie możemy trwać w przekonaniu ,że to co było wystarczające przez kilkadziesiąt lat w nowej sytuacji prawnej ,rynkowej i społecznej w końcu, będzie dobre nadal. PTTK wymaga reform w odniesieniu chocby kształcenia swoich kadr (tak jak robią to inne zasłużone stowarzyszenia w Polsce - PZŻ,PZA, PZN itd.Nie możemy siłą inercji przeć dalej i uważać ,że wszystko się zmienia ale my nie musimy.Pytanie dotyczy sposobu reformy ,by jak działo się to wielokrotnie w regulacjach prawnych - nie wylano dziecka z kąpielą!Od nas samych w PTTK będzie zależał kształt przyszłej działalności przy akceptacji (również w zakresie rozwiązań prawnych w naszej dziedzinie)naszego Państwa.
W końcu PTTK jest najstarszą i najbardziej doświadczoną organizacją zajmującą sie turystyką i co bardzo ważne w dzisiejszych realiach - wychowaniem przez turystykę zagrożonego, młodego pokolenia!Musimy zatem trzymać rękę na pulsie wydarzeń (zwłaszcza tych z dziedziny prawa i turystyki i wychowania)aby optymalnie,profesionalnie i zgodnie z prawem działać w dniu dzisiejszym i jutro!
ZG PTTK musi pamiętać o bezpieczeństwie prawnym swoich działaczy ,swojej kadry i powinien aktywnie w tym zakresie działać!!
W końcu nie kazdy musi być (i nie powinien)zawodowym pilotem, przewodnikiem czy instruktorem rekreacji w turystyce.
Stworzyć należy (dopasowany do wymagań państwowych) własny - zatwierdzony potem przez urzędy, system szkolenia i nadawania uprawnień w strukturach PTTK.Musimy ministerstwom coś zaproponować ,uzasadnić ,walczyć o to i realizować następnie w praktyce.
Urząd nie wie co jest dla nas dobre (jak udowodniono) My wiemy to doskonale.W końcu ,to my jesteśmy (PTTK)specjalistami od turystyki kwalifikowanej i wychowania przez turystykę ,a nie z całym szacunkiem Pan Minister, ten czy tamten.Właśnie brak konsultacji z Naszym środowiskiem tych ważnych zagadnień spowodował pominięcie Nas i Naszej działalności,wkładu ,doświadczenia i zasług przy aktualnych regulacjach prawnych w dziedzinie turystyki!
Temat do przemyślenia!
Suaviter in modo, fortiter in re !!!

GUIDE

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?