Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Dalszy rozwój licencji...
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-04-04 16:14:38

Izba Rzemieślnicza i urząd marszałkowski w Katowicach chcą, aby do końca roku wpisać bacowanie i juhasowanie do oficjalnej klasyfikacji zawodów. Izba rzemieślnicza nakaże każdemu, kto chce być nazywany juhasem lub bacą, zdanie egzaminu z gospodarki szałaśniczej.
Górale pukają się w głowę. :-) ;-)
"Szałaśnicza? To jak na pięć miesięcy idzie się na hale owce wypasać. Toż to niepoważne" - mówi Władysław Klimowski, baca z Nowego Targu i prezes Związku Baców.
[cytat][b]Sylwia Czubkowska[/b]:
[u]Słyszał pan o tym, że aby zostać bacą, musi pan zdać egzaminy na bacę i otrzymać specjalny certyfikat potwierdzający kwalifikacje?[/u]
[b]Władysław Klimowski*[/b]:
To jakaś bzdura będzie. Przecież teraz nie tylko prawdziwych baców mniej, a i nawet owiec jest ze trzy, cztery razy mniej, ile kilkanaście lat temu. Kto więc tam będzie na takie egzaminy chodził.

[u]Prawdziwy baca musi wiedzieć, co to jest np. gospodarka szałaśnicza. No właśnie, co to jest?[/u]
Gospodarka szałaśnicza? To jak na pięć miesięcy idzie się na hale owce wypasać i potem ser, oscypki i bryndzę się robi. A potem przez zimę gospodarka to już jest krówka, świnki, kaczuszki. I oni naprawdę chcą z tego pytać? Toż to niepoważne.

[u]Nie tylko z tego. Sprawdzana ma być także znajomość programu ochrony parków krajobrazowych oraz wpływu wypasu zwierząt na bioróżnorodność hal. Zna się pan na tym?[/u]
A po co? Tyle lat bace i juhasi owce paśli, choć nic o tym nie wiedzieli, i dobrze było. To się wszystko wie z praktyki, a nie z jakichś tam teoryj. A zresztą co oni tam mogą narzucić, przecież pola są prywatne i owce są prywatne. Nikt ludziom bez certyfikatu zabronić wypasać nie może, choćby się na tym nie znali.

http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article354593/Zobacz_jak_baca_smieje_sie_z_urzednikow.html piątek 3 kwietnia 2009 20:51 [/cytat]

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?