Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Sprzęt turystyczny
Autor: Krzychu S.
Data: 2009-03-16 20:23:49

Kijki treckingowe stają się coraz bardziej popularne. Szczególnie osoby starsze lub nawet młode z dolegliwościami kręgosłupa, wręcz powinny ich używać. Osobiście tylko w górach używam jednego. Wspomagam się nim przy wchodzeniu pod górę oraz asekuruję przy schodzeniu. Po kontuzji kolana na Polskim Grzebieniu, ból się odzywał nawet przy schodzeniu nawet z małego szczytu. Wtedy przekonałem się do tej nowości. Odpowiednio używany kijek , znacznie ułatwia wędrówkę zarówno po górach jak i nizinach.
Problemem jest jednak brak kultury ich używania. Bardzo często osoby używające kijków są niebezpieczne dla otoczenia. Na wąskiej, górskiej ścieżce zachowują się tak jakby byli sami na szerokiej alei. Niejednokrotnie musiałem wręcz schodzić z drogi takiemu egoiście. Kilka razy nawet zostałem ugodzony w stopę. W środkach komunikacji miejskiej można stracić oko przez niefrasobliwych „kijkarzy”. Nie dość, że używają (bo tańsze) kijków 2-krotnie składanych, to na dodatek mocują je w poprzek plecaka.
Tak więc, polecam używanie kijków. Jak na każdym sprzęcie, nie można na nich oszczędzać. Tanie kijki mogą w najmniej oczekiwanym momencie się „złożyć” albo złamać.
I nie ma się czego wstydzić. W zachodniej Europie są znane od dawna. Nawet w Polsce już nie budzą sensacji. Tylko używajmy ich mądrze, tak aby pomagały nam a nie przeszkadzały innym.
Pozdrawiam

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?