Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Nowelizacja Ustawy o usługach turystycznych
Autor: Krzysztof Koterba
Data: 2008-10-08 14:45:49

Po pierwsze:
[cytat]Bo skoro zwiedzając np. Wenecję grupę może oprowadzać dowolna osoba (np. polski pilot lub kierownik grupy)...[/cytat]
[cytat]Natomiast ja dalej nie wiem czy ściganie polskich pilotów za oprowadzanie po wielu miastach europejskich jest z godne z prawem[/cytat]
A Dudi kilka postów wcześniej wyraźnie napisał:
[cytat]Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że art. 49 traktatu WE w sprawie swobody świadczenia usług nie pozwala państwom członkowskim na formułowanie wobec [b]przewodników[/b] towarzyszących grupom turystycznym uzyskiwania szczególnych kwalifikacji krajowych[/cytat]
Dlatego zaproponowano w założeniach nowelizacji naszego prawa zlikwidowanie pilotów bo ci nie są [b]przewodnikami[/b] i dlatego mogą być ścigani za świadczenie usług przewodnickich na terenie UE. Stąd mają być przewodnicy ogólnokrajowi czy jak ich tam zwał. Będą mieć w licencji wpisane guide i wtedy pies z kulawą nogą sie nie przyczepi.

Po drugie:
Mam wrażenie, że w Waszym rozumowaniu jest błąd. Taki ogólny. Patrzycie na zmianę przepisów (w większości) od strony naszego własnego podwórka czyli od aktualnych przepisów obowiązujących w Polsce. Ale nie zauważacie, że te przepisy stoją w sprzeczności z prawem UE. I tak należy patrzeć na ich zmianę.
Weźmy wobec tego przykład.
W Bieszczady przyjeżdża grupa z Niemiec z ich własnym przewodnikiem, który posiada niemiecką jakąś licencję czy prawo wykonywania zawodu przewodnika górskiego. I nie biorąc przewodnika polskiego prowadzi grupę na Tarnicę. Nawet jak się ktoś do niego przyczepi to przegra tak jak Włochy przegrały z Węgrem.
A teraz przyjeżdża wycieczka szkolna ze Śląska z przewodnikiem beskidzkim z uprawnieniami na część zachodnią Beskidów Zachodnich i ... musi brać przewodnika dodatkowego z uprawnieniami na Beskidy Wschodnie. Choć pewnie polski przewodnik zachodniobeskidzki będzie miał większą wiedzę o terenie, jego historii, zabytkach, kulturze, przyrodzie i co tam jeszcze niż niemiecki.
Czy polska grupa nie jest tutaj gorzej traktowana niż niemiecka? Dlaczego tak ma być? Ja osobiście jestem przeciwny.

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek K. :-)

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?