Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Nowelizacja Ustawy o usługach turystycznych
Autor: Basia Z.
Data: 2008-10-03 21:59:19
Dyskusja na tym drugim forum była faktycznie ciekawa, a spierałam się (jak zwykle zresztą ;-) ) ja z Lucyną.
Chodzi o to, ze to konkretnie ja często prowadzę grupy w górach poza granicami Polski, nie znając trasy na którą się wybieram.
Powtórzę więc to wszystko co pisałam na tamtym forum:
[cytat]
Wracając do tematu "nie znanego wcześniej szlaku".
Po pierwsze - najczęściej to w ogóle nie jest szlak, gdyż w górach w których prowadzę zwykle nie ma w ogóle szlaków.
Mam założenie takie, ze kiedy wybieram się z grupą w jakiś rejon - to wcześniej muszę ze swoich samodzielnych wyjazdów znać ten rejon i jego specyfikę, ale nie muszę znać każdej trasy.
Najczęściej tak "komponuję" trasę, aby również dla mnie było to coś nowego i ciekawego.
Prowadząc grupy np. dla "Wierchów" od podstaw sama układam program, sprawdzam w Internecie wszelkie połączenia komunikacyjne, nie robię jednak minutowych rozpisek tras.
Staram się jednak wcześniej rozpracować sobie trasę z dokładnością do mniej więcej godziny i w miarę potrzeb na trasie mogę ją przecież zmienić.
Jak nadchodzi burza - też tą trasę zmieniam, opierając się na mapie.
Zaznaczam, że grupy są "specyficzne" i liczą się z niespodziankami, jakie mogą nas spotkać. Tym milsze są potem zaskoczenia, kiedy coś się fajnie uda.
Dla przykładu - w tym roku prowadziłam grupę w okolicach Szybenego (Dolina Czarnego Czeremoszu).
Wybrałam ten rejon, bo wcześniej byłam tam dwa razy (chociaż akurat nie nocowałam). Noclegi zarezerwowałam przez Internet. Natomiast trasy (bez szlaków) były również i dla mnie całkiem nowe.
Jednak posługując się dobrą mapą, jaką są polskie przedwojenne WIG-ówki przejście takiej trasy nie stanowi na prawdę żadnego problemu. Również w czasie mgły i deszczu, co w naszym wypadku miało miejsce na Czywczynie.
Niestety z powodu deszczu, który potem przerodził się w największą od 100 lat powódź na Ukrainie nie udało się nam przejść wszystkich zaplanowanych tras.
Na miejscu jestem całkowicie odcięta od wszelkich informacji z zewnątrz (w promieniu kilkunastu kilometrów nie ma zasięgu telefonii komórkowej). W czasie zagrożenia powodzią musiałam podejmować szybkie decyzje - co robić z grupą, nie mając pełnych informacji co się dzieje wokół (a w zasadzie nie mając ich wcale). Jak się potem okazało decyzje, które podjęłam były słuszne.
Grupa się bardzo zintegrowała, po prostu w czasie tych 8 dni zaprzyjaźniliśmy się ze sobą, korespondujemy sobie mailem, część osób chce ze mną ponownie jechać na obóz w przyszłym roku (mam już pewne plany, tym razem dotyczące Rumunii).
Żadnych "napiwków" nie dostałam.
Po prostu to jest zupełnie inny model przewodnictwa niż uprawia Lucyna a także Chief.
Mi się też kilkanaście razy w roku zdarza prowadzić wycieczki "zakładowe" (mam już swoich stałych klientów), przeważnie w Tatry lub w inne góry Słowacji. To wymaga zupełnie innego sposobu prowadzenia. Najczęściej prowadzę ich po trasach, które znam, czasem udaje mi się przejść malutki nowy dla mnie kawałek szlaku.
Osobiście zdecydowanie wolę jednak obozy wędrowne.
[/cytat]
Też jestem ciekawa opinii, zwłaszcza innych przewodników.
Pozdrowienia
Basia