Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: XXVI Światowy Dzień Turystyki
Autor: Amotolek
Data: 2008-09-16 17:52:02

[cytat]
Polski turysta pokochał luksus
2008-09-15
Koniec stereotypu Polaka, który wyjeżdża na zagraniczne wojaże z furą konserw, a wraca z naręczem hotelowych ręczników. Dziś polski turysta niczym nie różni się od innych - wynika z danych serwisu wakacje.pl. Jest elegancki, daje napiwki, coraz lepiej zna języki obce - pisze DZIENNIK.

Marcin Duma, właściciel agencji PR z Warszawy, opowiada, że w 2002 roku, kiedy wypoczywał na Krecie, widok polskiej rodziny pałaszującej kanapki z pasztetem podlaskim nad hotelowym basenem wprawdzie budził zażenowanie, jednak nie był czymś niezwykłym. Nierzadko poza konserwami w wielu polskich walizkach można było znaleźć wtedy także krakowską suchą czy też kabanosy. I nie wynikało to jedynie z oszczędności. "Kilka lat temu Polacy nie byli po prostu skłonni do eksperymentów kulinarnych, a krewetki nazywali robakami. Nikt nawet tego nie ruszył, woleli znane i sprawdzone produkty" - opowiada Daniel Lubaszka, dyrektor marketingu w Kopernik Travel, który obserwuje turystów od początku tego wieku. Teraz owoce morza są dla Polaków czymś całkowicie normalnym, a ośmiornice pałaszują nawet dzieci.

Przemiana polskiego turysty jest widoczna nie tylko po tym, co nakłada na talerz. "Mimo sporych zaległości w podróżowaniu, możemy śmiało porównywać się z Francuzami czy Niemcami" - mówi znana globtroterka Beata Pawlikowska. Jej zdaniem w ostatniej dekadzie staliśmy się pewniejsi siebie, lepiej władamy językami obcymi, mamy większą wiedzę o kraju, do którego jedziemy. "Wyjazd zagraniczny służy Polakom do tego, aby znacznie więcej przeżyć i zasmakować egzotyki" - dodaje.

Potwierdzają to autorzy raportu Discovery Networks Emea. Wynika z niego, że idealne wakacje według Polaka to wakacje hybrydowe, podczas których można nie tylko zrelaksować się na plaży, ale uprawiać sport, zwiedzać i "zanurzyć się w autentycznej kulturze”. Magdalena Krzywosińska z portalu Wakacje.pl podkreśla, że polski turysta jest coraz bardziej wymagający. "Rośnie popularność ofert obudowanych atrakcjami towarzyszącymi i coraz częściej chcemy zapewnić sobie wysoki standard pobytu". Dlatego Polacy nie nastawiają się już tylko na oferty last minute, ale planują urlop z dużym wyprzedzeniem.

Także stereotyp Polaka, który do kraju przywozi hotelowe szlafroki, zdezaktualizował się. "Kradzieże są rzadkością. W niektórych hotelach obsługa sprawdza walizki Rosjan przed odlotem. O takich praktykach w przypadku Polaków nie słyszałem" - mówi egipski rezydent polskiego biura podróży Alfa Star. Nasi rodacy gustownie się ubierają, chętnie dają napiwki i trudno ich na pierwszy rzut oka wyłowić spośród innych nacji. Potwierdza to Pawlikowska. "Wprawdzie na deptakach w zagranicznych kurortach zdarzają się panowie w białych skarpetkach i sandałach, ale są elegancko ubrani i obowiązkowo noszą słomkowy kapelusz, co bardzo upodabnia ich do Niemców" - mówi podróżniczka.

Pozostaje jednak małe "ale". Wciąż poznamy Polaka po ilości jedzenia pakowanego na talerz przy hotelowym szwedzkim stole. "Sama się na tym łapię i jest mi wstyd, gdy patrzę na talerz Anglika, na którym leży pięć razy mniej niż na moim. Na szczęście po kilku dniach ten syndrom nowości mija" - śmieje się 34-letnia Dorota Korab, bankowiec z Gdyni. A co z opowieściami o pijanych Polakach opróżniających barki w ekspresowym tempie? Hotelowi rezydenci twierdzą, że kultura picia Polaków się poprawia. "Awantury po alkoholu są naprawdę sporadyczne. W pijaństwie znacznie przewyższają was Rosjanie" - zaznacza rezydent w Egipcie. A Beata Pawlikowska dodaje: "Nie mamy żadnego powodu do wstydu i kompleksów. Jesteśmy na wakacjach naprawdę fajnymi ludźmi".

Kilka faktów...
• 5 tys. zł – tyle średnio wydaje polska dwuosobowa rodzina na rezerwację zagranicznego wyjazdu
• 4-, 5-gwiazdkowe hotele – do takich miejsc jeździ 60 proc. wyjeżdżających za granicę turystów
• Egipt, Turcja – to najczęściej odwiedzane przez nas kraje
• 80 proc. – o tyle w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła wśród Polaków popularność Wysp Kanaryjskich
• 10,7 mln – tylu Polaków wyjechało w pierwszym kwartale 2008 r. za granicę, to o 2 proc. więcej niż w 2007 r.
• lipiec – w tym miesiącu najchętniej jeździmy na urlop

Źródło: Dziennik.pl

Wg: http://www.ttg.com.pl/index.php?mode=2&art=6620

[/cytat]

Wiec z tą siermiężnością polskich turystów, to już wydaje sie być mit? :-)

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?