Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: XXVI Światowy Dzień Turystyki
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2008-09-15 17:02:13
Cześć!
[cytat]Przepraszam Łukasz za słowo "były", ale byłem przekonany, że zrezygnowałeś z profesjonalnego zajmowania się stroną ZG i z pracy w PTTK.[/cytat]
To oczywiście prawda.
[cytat]Cieszę się, że nadal, społecznie zajmujesz się moderowaniem tym forum.[/cytat]
Moderowaniem i administracją. Czasami coś skrobnę w kodzie, coś poprawię itd. Dzięki temu jak strona PTTK miała awarię, to nie dotyczyło to naszego forum.
[cytat]Zgadzam się, że trzeba walczyć z nepotyzmem (...)[/cytat]
Nepotyzm w PTTK jest problemem z zupełnie innych powodów niż w podanym przez Ciebie za przykład - PSL. Osoby zatrudniane w ZG po znajomości na pewno mają wiele dobrej woli i chęci, a często także są dobrymi działaczami Towarzystwa. Tego nie można powiedzieć o krewnych i znajomych członków PSL w rozlicznych rządowych agencjach. Kłopotem jest jednak zupełny brak kompetencji tych ludzi. Wszak osoby kompetentne nie muszą się zatrudniać po znajomości w ZG PTTK za marną pensję.
[cytat](...) i zatrudnić fachowców i im godnie płacić. Pozostaje postawić pytanie - z czego?[/cytat]
To jest kolejny mit, że Towarzystwo jest biedne. Otóż sądzę, że gdyby zwolnić wszystkich obecnych pracowników biura na Senatorskiej i zatrudnić 4-5 dobrych specjalistów - od pozyskiwania funduszy, od administracji, od reklamy i PR-u, od finansów oraz sprawnego menedżera, który by spiął całość - kwota wyszłaby ta sama. Ponadto wynająć firmę sprzątającą i agencję ochrony, a także dołożyć do tego ze dwie znające języki i obsługę komputera sekretarki ogarniające tematy biurokracji. I po sprawie. Nie bardzo widzę rolę dla pracowników od spraw programowych. Nie robią nic, czego nie mogli by robić działacze społeczni.
Oczywiście do tego potrzebne są głębokie reformy i zmiana zadań biura ZG PTTK. Pisałem o tym wielokrotnie.
[cytat]Trzeba by powołać PTTK BIS dla ludzi których dochód pozwolił by na dopisanie do rocznej składki członkowskiej dopisać kilka zer. Jak wiemy do obecnego PTTK, w większości należą, niestety (?), ludzie, których nie stać na tak wysokie składki.[/cytat]
Dwa mity i jedna insynuacja.
1) Insynuacja. Nigdzie nie napisałem, że Towarzystwo otwarte na klasę średnią ma zamknąć się na ludzi o niższych dochodach. Jako przykład podałem zresztą oddziały studenckie z ofertą DLA KAŻDEGO. W tej chwili jednak PTTK ma ofertę programową wyłącznie dla mających dużo czasu i kiepsko zarabiających emerytów.
2) Mit. To nieprawda, że ludzi nie stać na wyższą składkę. 28 złotych to śmieszna kwota jak na rok składki. Robi się ona poważna dopiero wtedy, gdy płaci cała rodzina - np. z czworgiem dzieciaków. Ale i na to była rada, bo proponowałem przed poprzednim zjazdem składki rodzinne. Oczywiście zostałem olany.
3) Mit. To nieprawda, że wysokość składek ma jakikolwiek wpływ na budżet PTTK wynoszący w 2006 roku prawie 5 i pół miliona złotych. Z tytułu składki członkowskiej pochodziła zaledwie 1/12 całości budżetu Towarzystwa. Za ponad 5 baniek da się już zatrudnić kilka kompetentnych osób. W tej chwili wynagrodzenia zżerają około 40% tego budżetu, więc kasa - wbrew temu co myśli większość - jest. Tyle, że [b]fatalnie[/b] wydawana.
Pozdrawiam,
Łukasz