Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Szybkie przewodnictwo
Autor: Przodownik 1811
Data: 2008-07-30 21:12:42

[cytat]Nie rozumiem co z tym wspólnego ma rozbudowana biurokracja. I podatki.
Może ale nie chce. Organizator mógł oszczędzić na tych imprezach ale widocznie uznał iż zatrudnienie tych wszystkich osób jest niezbędne.[/cytat]Nie on uznał, a durne przepisy go do tego zmuszają.[cytat]Nie zmuszała go do tego ustawa. Nie było terenów położonych powyżej 1000 m, nie było miast wydzielonych i terenów objętych ochroną przyrody więc nie musiał zatrudniać aż 4 osob, czyli pilota, przewodnika i 2 przewodników muzealnych do obsługi tych grup.[/cytat]Widać nie znasz ustawy i rozporządzeń do niej, a zmyślasz przykłady oderwane od obowiązującej rzeczywistości. Otóż rozporzadzenie MGiP ws przewodników i pilotów nakazuje organizatorom obsługę tzw. pilota oraz dodatkowo przewodnika nie tylko w miastach, ale także na terenach otwartych poza miastami, [cytat]§ 12. Organizator turystyki jest obowiązany w obsłudze grupy turystów do zapewnienia udziału:

1) przewodnika miejskiego - dla miast wymienionych w § 10, jeżeli program imprezy obejmuje zwiedzanie miasta lub wybranych obiektów na jego obszarze, w muzeach i obiektach zabytkowych, w których nie oprowadza uprawniony pracownik etatowy;

2) przewodnika górskiego - na obszarach górskich określonych w § 8, jeżeli program imprezy przewiduje wycieczki piesze poza obszarem zabudowy miejscowości;

3) przewodnika terenowego lub przewodnika miejskiego w przypadkach, o których mowa w § 11, w parkach narodowych, krajobrazowych i rezerwatach udostępnianych do ruchu turystycznego, jeżeli program imprezy obejmuje zwiedzanie tych miejsc, w muzeach i obiektach zabytkowych, w których nie oprowadza uprawniony pracownik etatowy, a także na obszarach, na których obowiązują przepisy porządkowe prawa miejscowego w zakresie ochrony zdrowia lub życia.[/cytat]Jak widzisz orgaznizator musi zatrudnić przewodnika górskiego na obszarach ujetych w § 8, m.in. na obszarze:
3) Beskidów Wschodnich, obejmującym wschodnią część Beskidu Sądeckiego, Beskid Niski i Bieszczady wraz z położoną od nich na północ częścią Pogórza Karpackiego, ograniczony od zachodu drogą Leluchów - Muszyna - Piwniczna-Zdrój - Rytro - Nowy Sącz, a od Nowego Sącza rzeką Dunajec. Obszar uprawnień obejmuje miejscowości: Przemyśl, Rzeszów, Tarnów, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Nowy Sącz - leżące na granicy obszaru uprawnień, oraz Stary Sącz.
Terenowego lub miejskiego w parkach narodowych, krajobrazowych i rezerwatach, a także w przypadkach o których mowa w § 11 czyli "po obiektach i obszarach znajdujących się w strefie podmiejskiej, jeżeli te obiekty i obszary są związane z historią, kulturą lub gospodarką miasta oraz objęte są programem szkolenia przewodników miejskich".

To jest w praktyce ponad 90% powierzchni Polski, a nie tylko kuriozalne 1000 m n.p.m. Z takimi kretyńskimi przepisami turystycznym staliśmy się pośmiewiskiem Europy, państwem często omijanym przez zorganizowane grupy cudzoziemców. Więcej na ten temat w wywiadach z przedsiębiorcami turystycznymi z Zachodniej Europy na stronie => http://www.wolneprzewodnictwo.blog.pl/

Czas najwyższy te wszystkie kretyńskie biurokratyczne utrudnienia w organizowaniu w Polsce turystyki i krajoznawstwa polikwidować.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?