Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Ginące Beskidy
Autor: Krzysztof Koterba
Data: 2008-07-04 11:45:57

Po pierwsze: zanim napisałem tekst to mnie wywaliło z forum, więc piszę po raz drugi.
[cytat] warto na nachylonym terenie robić zrywkę końmi, a nie ciężkim sprzętem, a konie warto wynajmować[/cytat]
Po drugie: same konie zrywki nie zrobią. Wynająć trzeba woźniców z końmi. A tutaj pojawia się problem miejsca i czasu.
[b]Miejsce[/b] – mam wrażenie, że dyskutujecie z Basią o różnych grupach naszych Beskidów. Przypomnę, że wątek zaczął się od wycinki chorych lasów w Beskidzie Śląskim. Z moich obserwacji wynika, że w tym rejonie gospodarze są stosunkowo zamożni. A człowiek to takie zwierzę, które, jeśli tylko może, to ułatwia sobie życie. Z tego też powodu, kogo stać było, to zamienił konia na traktor. Tak więc w tym rejonie koni jest stosunkowo mało, a jeśli są to, tak jak pisze Basia, głównie jako atrakcja dla turystów czy letników.
[b]Czas[/b] – ogólnie normalną wycinkę lasu robi się zimą. Wtedy można wynająć woźniców z końmi, którzy i tak mają w tym czasie martwy sezon. Wycinka prowadzona obecnie w Beskidzie Śląskim jest podyktowana nagłą potrzebą i jest prowadzona latem, gdy ci co jeszcze mają konie są i tak zajęci na własnym polu i do lasu nie pójdą. Do tego, chyba się ze mną zgodzisz Łukasz, ciągniki mechaniczne są bardziej wydajne niż konie, a wycinka musi być prowadzona bardzo szybko by ograniczyć obszar porażonego lasu. Tutaj więc trzeba sobie odpowiedzieć tylko na pytanie: czekać do zimy, czy pracować już, choć może mniej ekologicznie?

Po trzecie: obserwowałem niedawno prace pod Kobylą (szlak na Stożek) i nie wydaje mi się, by sprzęt mechaniczny jakoś dramatycznie bardziej niszczył góry. Ale to takie wydaje mi się. Oczywiście przyjemniej słuchać w górach rżenia konia niż ryku silnika, ale za jakieś 40 lat te góry będą z powrotem gęsto zarośnięte lasem, a i te drogi używane obecnie do wywożenia drzewa mogą już dawno nie istnieć. Przyroda jest bardziej ekspansywna niż nam się wydaje.

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?