Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Ginące Beskidy
Autor: Beskidzki
Data: 2008-06-29 18:23:41

Chciałbym podzielić się z Wami moimi obserwacjami i przemyśleniami na temat ginących Beskidów. Wystarczyło kilka tegorocznych wycieczek i poczynionych podczas nich obserwacji by uzmysłowić sobie, że Beskidy, które być może znacie z własnych wcześniejszych wędrówek giną i to bezpowrotnie.

Przyczyn jest wiele możecie poczytać o nich na różnych stronach internetowych między innymi na tej, do której adres podaję poniżej.

http://www.fundacjaarka.pl/programy/ratujmy-beskidzkie-lasy

Wątek ten zatytułowałem „Ginące Beskidy”, ponieważ ich przekształcenie i degradacja nie wiąże się tylko z umierającymi monokulturowymi lasami świerkowymi, lecz z wieloma innymi problemami.

Coraz trudniej znaleźć miejsca, gdzie nie widać ekspansyjnego działania człowieka na środowisko. Wędrując po górach wiele lat z roku na rok uzmysławiam sobie jak szybko postępuje ingerencja człowieka w jego otoczenie.

Potrafię zrozumieć dążenie zamieszkującej Beskidy miejscowej ludności do poprawy swego codziennego trudnego życia z drugiej strony buntuję się, kiedy widzę jak urocze polne i leśne dróżki przemieniają się w asfaltowe śmierdzące lepikiem wstęgi coraz wyżej i głębiej wdzierające się wysoko w teren.

Obawiam się, że te Beskidy, które znałem dawniej odchodzą bezpowrotnie. Często chodzę po różnych częściach Beskidu Śląskiego, Małego czy też Żywieckiego bez szlaków, a nieraz i bez ścieżek zapuszczając się w mniej lub bardziej znane ich zakątki. Znałem mroczne owiane jakąś tajemnicą uroczyska i wspaniałe ostoje zwierzyny dzisiaj już nieistniejące, może nie tyle nie istniejące, lecz zniszczone nie do rozpoznania.

Natomiast już niemal w każdej dolinie od jej podnóży do najbliższych otaczających ją szczytów zobaczycie pajęczynę dróg dojazdowych do miejsc wyrębu zamierających lasów świerkowych i łysin po wiatrołomach. Przebudowa drzewostanu być może kiedyś się w końcu uda, lecz pozostaną te drogi, którymi już dzisiaj zostały zachwiane stosunki wodne i które coraz bardziej przypominają ścieżki spacerowe w miastach, a nie urocze, dzikie leśne trakty.

Obserwacje moje prowadzę z roku na rok z miesiąca na miesiąc i widzę ogromne zmiany. Więc dla turystów dawno nie odwiedzających tych części Beskidów widok może być naprawdę szokujący. Napiszcie, jeżeli z podobnymi zjawiskami spotkaliście się w innych pasmach Beskidu.

Pozdrawiam Marian Knapik

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?