Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Przewodnik Turystyki Nizinnej
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-03-27 21:13:12

"Z tego co rozumiem odpowiednikiem tej odznaki jest przewodnik terenowy?"

Zgadza się. To typowe dla chaosu pojęć, jaki charakteryzuje przewodnictwo turystyczne w Polsce.

Przewodnik turystyczny nizinny jest po prostu przewodnikiem terenowym. Przewodnicy górscy są też przewodnikami terenowymi, więc jednocześnie są przewodnikami nizinnymi. Przykładowo tereny obszaru uprawnień przewodnika sudeckiego (teoretycznie górskiego), to okolice Nysy, Paczkowa, Otmuchowa, Ziębic, Strzelina, Henrykowa itd. w kierunku zachodnim. Są to tereny, których absolutnie można zaliczyć do gór, a do obszarów nizinnych, co najwyżej podgórskich czy przedgórskich.

Dla pewnego uporządkowania spraw przewodnictwa turystycznego warto może wprowadzić tylko jedno pojęcie: przewodnik autokarowy. To pojęcie by mieściło w sobie wszystko, co z przewodnictwem turystycznym związane i w pełni oddawało specyfikę typowych usług, jakie świadczą wycieczkom obwożonym po terenie autokarami.

W Czechach na przykład nie ma takiego bałaganu w terminologii turystycznej. Tam termin "průvodce" oznacza w praktyce pilota wycieczek i nie ma czegoś takiego jak przewodnicy górscy, nizinni, terenowi czy jak kto ich tam u nas zwie. Nie ma też przodowników turystyki kwalifikowanej: górskiej, pieszej, kolarskiej, motorowej i tego wszystkiego, co u nas jeszcze nawymyślanano...

Pozdrawiam

Lech

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?