Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Mapy i ich kopie
Autor: Maria
Data: 2008-05-09 23:17:25

[cytat]USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r.

o prawie autorskim i prawach pokrewnych


Rozdział 1
Przedmiot prawa autorskiego

Art. 1.
1. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od
wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
2) plastyczne,
3) fotograficzne,
4) lutnicze,
5) wzornictwa przemysłowego,
6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
7) muzyczne i słowno-muzyczne,
8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
9) audiowizualne (w tym wizualne i audialne).
3. Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nie ukończoną.
4. Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.

Art. 2.
1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.
2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły.
3. Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie, jeżeli w ciągu pięciu lat od jego udzielenia opracowanie nie zostało rozpowszechnione. Wypłacone twórcy wynagrodzenie nie podlega zwrotowi.
4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem.
5. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego. (...)[/cytat]

Witam!
Pozwolę sobie wtrącić słów parę do wątpliwości moich przedmówców. Należy rozróżnić prawa autorskie od praw własnościowych dzieł intelektualnych. Prawa autorskie są niezbywalne i jesteśmy zobowiązani zawsze podać autora np. zdjęcia, mapy, plakietki itp. Pozostaje kwestia praw własnościowych: te są zbywalne i jesteśmy zobowiązani uzyskać zgodę aktualnego właściciela na użycie np. mapy (nawet w celach niekomercyjnych). Po śmierci właściciela praw własnościowych, jego spadkobiercy przez 70 lat mają prawo do decydowania o użyczeniu dzieła (zarówno w celach komercyjnych, jak i non-profit). Tak stanowi prawo w całej UE. Po upływie tego czasu prawa do dywidend z tytułu wykorzystania dzieła w celach komercyjnych przechodzą na Fundusz Promocji Twórczości, którym zarządza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (opłaty te są symboliczne)

Zalecam ostrożność w używaniu map bez zgody właściciela praw własnościowych (nawet przy organizacji imprez niekomercyjnych), bowiem właściciel zgodnie z ustawą ma prawo dochodzić swoich roszczeń finansowych w okresie 10 lat od nielegalnego użycia.

Nagminnym jest zamieszczanie w Internecie przez oddziały PTTK regulaminów imprez turystycznych wraz z mapkami dojazdowymi. I nie byłoby w tym nic niewłaściwego, gdyby właściciele praw własnościowych wyrazili na to zgodę (najlepiej pisemną). Tymczasem znam przypadek takiego właśnie użycia mapki w necie(która po jakimś czasie została wykasowana) przez organizatora imprezy, do którego po trzech latach wystąpiła firma windykacyjna z roszczeniami finansowymi w imieniu właściciela praw własnościowych.
Słyszałam, że obecnie potentaci praw własnościowych map wynajmują specjalistyczne firmy do przeszukiwania netu, w celu wyławiania takich przypadków.
Proponuję korzystanie z map: google - map. Udostępniane są bezpłatnie do celów niekomecyjnych i komercyjnych dla firm, których obrót roczny nie przekracza (o ile nie mylę się) ok. 500 tys. euro. Pytanie tylko, czy nadają się one do INO? Sorki, ale nie mam pojęcia:):))))

Dla zainteresowanych podaję link:http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html
Poprzez wyszukiwarkę łatwo znaleźć właściwą ustawę wraz z aktualnymi zmianami.

Pozdrawiam miło:)))

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?