Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Turnicki Park Narodowy
Autor: lucyna
Data: 2008-04-19 06:41:59
RE *1
Tak, aby powstał park narodowy musi zgodę wyrazić miejscowa ludność poprzez swoje samorządy. Wiekszośc z nich jest negatywnie ustosunkowana do idei parku narodowa.
RE *2
W chwili jest mowa po możliwości powstania 3 parków narodowych. Dwa z nich są wpisane w Narodową Strategię: nasz Turnicki i Mazurski oraz Jurajski.
W sumie powierzcnia parków narodowych obejmuje 1% powierzcni naszego kraju.
Turnciki Park Narodowy byłyby jedynym parkim pogórzańskim, łącznikiem pomiędzy Roztoczańskim i Bieszczadzkim. Zajmowałby tylko tereny należące do Skarbu Państwa, położone na obszarze gmin: Birczy,Fredropola oraz Ustrzyk Dolnych. Co najciekwasze to ni są obszary Pogórza Przemyskiego jak wszystkim się wmawia tylko Gór Sanocko-Turczańskich. Obejmowałby +/- Masyw Sucego Obycza, dolinę Jamninki, dolinę Wiaru, która jest korytarzem ekologicznym i część pasma Chwaniowa.
To jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w kraju. Przede wszyskim naturalne lub zbliżone do naturalnych biocenozy. Niez miernie bogata roślinność, około 900 grat. roślin naczyniowych. 47gat objętych ścisła ochroną, 16 częściową,wiele rzadkich i endymicznych : głóg Palmstrucha, ostrożeń siedmiogrodzki, pszeniec grzebieniasty, dziewanna austriacka(być może jedyne stanowisko w kraju), dzwonecznik wonny, bardzo dużo storczyków. To bogactwo wynika z położenia na styku 3 krain geogotanicznych: nizinnej, górskiej i pontyjskiej.Występuje tu takze roślinność segentalna zbiorowiska roślin pól zbożowych z najcenniejszym zespołem wyki czteronasiennej.
Re*3
Turnica to relikt puszczy karpackiej w formir podgórskiej, jedyny tak dobrze zachowany w całym paśmie Karpat. Las ma w większości naturalny charakter. W 65% są to lasy o składzie charakterystycznym z naturalnym środowiskiem. Zasobność drzewostanów wynosi 280-310 m3 na ha. Dominuje jodła, jej udział to 38-42%. Na drugim miejscu sosna posadzona na niewłaściwych siedliskach 26 % najprawdopodobniej będzie musiała być przebudowana ta częśc lasu. Trzeci gatunek to buk 25%. To dane sprzed wycinki. W tym sezonie pozyskano 125 tys. m3 drewna.
Badzo ważne są doliny. To odpowiednik naszego bieszczadzkiego fenomenu przyrodniczego "krainy dolin".