Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: czy nauczyciele biorą
Autor: Amotolek
Data: 2008-04-04 21:55:01

[cytat] Nie wiem czy nie jest to MOBING.[/cytat]
No nie mobbing to raczej nie jest!

Jako parający się często w Sądach sprawami o mobbing (prześladownictwo pracownicze) oraz o molestowanie sexualne kobiet;-) jako obrońca posilkowy poszkodowanych - moge to stwierdzić smialo;-)

Co do mobbingu to taki szkic symptomów mobbingu załączam Ci poniżej:

[cytat] Symptomy mobbingu

W USA 37 proc. pracowników, czyli 54 mln ludzi, stało się ofiarami mobbingu. To wynik przeprowadzonego badania Zogby International opisanego w "Forbes".

Odsetek rośnie do 49 proc. lub 71,5 mln osób, jeśli doliczyć opinie świadków mobbingu. Problem w tym, że dopóki nie zakończy się proces znęcania, ofiara często nie zdaje sobie z niego sprawy.
Oto 10 sposobów, jak pisze "Forbes", wg których można zdiagnozować mobbing.

1. Złe samopoczucie na myśl o pracy – jeśli często masz chęć wymiotować lub jesteś szczególnie zdenerwowany/a w nocy przed rozpoczęciem tygodnia, zdaniem ekspertów, możesz być ofiarą dręczenia w pracy. Co prawda niewielu ludzi tęskni za poniedziałkiem, ale jednak ten dzień nie powinien wywoływać złego samopoczucia fizycznego.

2. Nieustanna krytyka – jeśli krytycznym komentarzom szefa czy kolegi nie ma końca, mimo że jesteś kompetentny/a, winić należy dręczyciela, który względem swoich ofiar stosuje odmienne standardy.

3. Wiele hałasu – dręczyciele zwykle wyrażają uczucia krzykiem. Jeśli często ktoś na ciebie krzyczy, obraża i upokarza w obecności innych, najprawdopodobniej jest to mobbing.

4. Wypominanie błędów – jeśli szef lub koledzy z pracy prowadzą archiwum twoich błędów i bez przerwy o nich przypominają bez żadnej konkretnej przyczyny, wygląda na to, że padłeś/aś ofiarą mobbingu.

5. Plotki i kłamstwa – dręczyciele biurowi mogą rozpowszechniać niszczące plotki i kłamstwa na twój temat. Osoba, która nie powstrzyma rozpowszechniania się takiej plotki, również dopuszcza się mobbingu.

6. Brak zaproszeń na lunch – jeśli wydaje ci się, że jesteś izolowany/a przez szefa czy kolegów z pracy, zarówno towarzysko, jak i fizycznie, najprawdopodobniej jesteś dręczony/a. Może to się objawiać przeniesieniem twojego biurka lub brakiem zaproszeń na spotkania czy lunch.

7. Zawsze potrzebujesz psychicznego odpoczynku – jeśli cały urlop wykorzystujesz na odpoczynek psychiczny od stresów pracy, przyczyną może być dręczenie. Inne oznaki to: brak chęci do życia na urlopie albo skargi członków rodziny, że masz obsesję na punkcie pracy.

8. Sabotaż – dręczyciel w pracy może próbować zaszkodzić twoim staraniom. Nie wykonuje np. swoich zadań, bez których ty nie dasz rady zakończyć swoich.

9. Nierealny plan – biurowy dręczyciel nie będzie się wahać, by tak zmienić twój rozkład dnia, żeby ci utrudnić życie. Jeśli twój szef zwołuje w ostatniej chwili spotkania, choć wie, że tego dnia masz wieczorne zajęcia albo odbierasz dzieci ze szkoły, może być dręczycielem.

10. Kradzież pracy – przez całe tygodnie pracowałeś/aś dniami i nocami nad projektem, który teraz jest chwalony w biurze. Jeśli twój szef lub kolega zbiera laury, i jest to standard, jesteś ofiarą dręczenia.

Mobbing jest kosztowny. Z badania Zogby wynika, iż około 45 proc. dręczonych pracowników cierpi na problemy zdrowotne spowodowane stresem. Należą do nich zaburzenia pracy serca, słaby system immunologiczny czy obezwładniający strach. Firmy płacą cenę w postaci niższej wydajności pracowników, dużej rotacji i wysokiego stopnia absencji. Mobbing może zszargać reputację firmy i spowodować trudności w znalezieniu pracowników. [/cytat]

Pozdro tur-kraj ANT:-)

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?