Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Jak kończycie?
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-03-18 12:37:58

Witam!!!

Podejmuję wyzwanie. :-)
Jestem bez literatury. Nie mam nawet mapy. Ale mimo to wygram, bo wiem, że mam rację. :-)

[b]POCZĄTKI MIAST:[/b]

> Nowy Żmigród - wzmiankowany 1305, prawa miejskie od Łokietka 1332.

Tego nie pamietałem - jak pisałem nie mam w pracy niestety biblioteczki.

> Dukla - prawa miejskie datuje się najczęściej na 1380 lub niekiedy 1366.

Pierwsze słysze. 1366 to prawa miejskie Jaślisk (w Opatowcu). Wszystko sie zachowało. Dukla jest 14 lat młodsza i nie ma co sie sprzeczać. :-)

> Brak jakichkolwiek konkretnych przesłanek, by twierdzić, że jakaś
> osada (zwłaszcza typu miasta, grodu) na tym miejscu istniała wcześniej.

Są. W 1594 roku dokument Rady Miejskiej darujący pewne ziemie na Łamańcach bractwu Św. Anny wyraźnie wspomina o starej świątyni istniejącej dużo wcześniej w tym miejscu. Zachował sie on do dziś w zbiorach Jaśliskiej parafii.

Takich wzmianek niebezpośrednich jest znacznie więcej - nawet w akcie lokacyjnym.

[b]ŻYDZI - ZAKAZY I OSADNICTWO:[/b]

Skoro już uważamy, że osadnictwo żydowskie w miasteczkach BN cokolwiek udowadnia, to sam przytaczasz dokument z 1742 roku o rabinie z Jaślisk. Takich wzmianek było więcej szczególnie w księgach radzieckich.
Osadnictwo Żydów w Jaśliskach istniało od zawsze. Nie mam w chwili obecnej pod ręką literatury, ale przekonany jestem, że już w XVIII wieku były momenty, gdzie wspominane przez Ciebie 30% było znacznie przekroczone. :-)

> no fascynujące! Wymień więcej takich „wianuszków”. (czy możemy
> założyć, że wianuszek to nie któreś miasto w Dołach + kilka
> najbliższych wsi Łemkowyny z jednej jego strony?)

Kilka? Takich kluczy jak jaśliski było całkiem sporo (wszyscy chyba słyszeli o Gładyszach...). Oczywiście, że w dołach - bowiem na samym terenie BN miasteczek znowu nie było tak wiele. Ale to nie jest argument przeciwko stolicy w Jaśliskach. To właśnie w Dołach (Jasielsko-Sanockich - wyjaśniam niezorientowanym) musiały powstawać miasta z powodów zupełnie oczywistych. Takie miasta jak Nowy Żmigród, Dukla, czy wreszcie Jaśliska istniały w zasadzie tylko dzięki traktom handlowym wiodącym przez przełęcze.

> A dlaczegóż to opuszczona? Uście Ruskie, Wysowa, Bartne, Krempna,
> Wisłok Wielki, czy nawet peryferyjna Komańcza – to znaczące
> ośrodki kultury łemkowskiej i świadkowie historii BN (...)

Czyli skoro najwięcej mamy w BN wsi Łemkowskich, to stolicą powinna być wieś Łemkowska? Idąc tym tokiem rozumowania i pamiętając, że powierzchnia ziemi to w 3/4 oceany stolicą świata powinniśmy okrzyknąć Rów Mariański (koleżanka podpowiada Atlantydę, ale nie bądźmy fanatykami). :-)

Zatem kończąc spór historyczny - bo tutaj ja nadal twierdzę, że niemal każde wydarzenie w historii BN miało swoje odzwierciedlenie w Jaśliskach - i przechodząc do konkretów:

Czemu stolica w Jaśliskach?
Bo tam jest spokój typowy dla Beskidu Niskiego. Bo to największe zapupie w BN. Bo to miejsce gdzie historia krzyczy z każdego kamienia. Miejsce gdzie zawracają rozklekotane PKS-y, gdzie w sklepie dostaniesz ser "Salami" i "Celestynkę"... Miejsce, które otaczają piękne dzikie doliny, nad którym góruje najbardziej typowa, a jednocześnie nietypowa góra w Beskidzie Niskim. Miejsce, które TRZEBA zobaczyć, aby móc powiedzieć z czystym sumieniem - byłem w Beskidzie Niskim.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?