Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Jacy jesteśmy?
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2007-10-28 18:29:14

Witajcie!

Jeden z forumowiczów, niedawno napisał tak: [niebieski][i]"Wielu z nas jest sfrustrowanych życiowo (takie są teraz warunki bytowania w ¾ RP), (...)"[/i][/niebieski]. Ponad rok temu obecny webmaster stron PTTK-u pisał o nas: [niebieski][i]"Moje odczucie o piszących - oczywiście frustraci (...)"[/i][/niebieski], a już cztery lata temu Jacek Potocki stwierdził: [niebieski][i]"W tej chwili ton PTTK-owi nadaje (...) zubożała lub wręcz spauperyzowana inteligencja."[/i][/niebieski].

Tymczasem, tuż po wyborach Rafał Ziemkiewicz popełnił następujący felieton, którego najważniejsze fragmenty oraz konkluzję zamieszczam. Felieton dotyczył analizy klęski wyborczej PiS, ale nam posłuży do zastanowienia się jacy jesteśmy. Przepraszam, że go tak niemiłosiernie pociąłem, ale nie chcę rozmawiać o wyborach, tylko o członkach PTTK. :-)

[cytat]Co się stało? Najczęściej udzielana odpowiedź wskazuje na debatę Tusk − Kaczyński. Moim zdaniem to nie tak. (...)

Po prostu, (...) sytuacja się zasadniczo zmieniła. Owszem, nie zniknął elektorat, nazwijmy to, sfrustrowany, żyjący w poczuciu odrzucenia przez własne państwo, utożsamiane z establishmentem. Ale pojawił się elektorat nowy − zadowolony, identyfikujący się z państwem, optymistycznie nastawiony do życia. (...) I on właśnie te wybory rozstrzygnął.

Otóż kampania Kaczyńskich, jak WSZYSTKIE dotąd zwycięskie kampanie wyborcze III RP, wycelowana była wyłącznie w [b]Polskę Sfrustrowaną[/b]. Bo dotąd zawsze wygrywało się w Polsce złością i resentymentami ludzi pokrzywdzonych i odrzuconych, czy w każdym razie uważających się za takich. (...) Ale ktoś w PO poszedł po rozum do głowy i zaryzykował generalne przekierowanie kampanii pod gust [b]Polski Zadowolonej[/b]. (...) stało się coś w III RP bezprecedensowego − ci powtarzający że "Balcerowicz musi odejść" okazali się mniejszością!

(...) kardynalny [i][błąd PiS - przyp. Ł.A.][/i] − to prześlepienie istnienia [b]Polski Zadowolonej[/b].

Tyle co do tego, co się stało.[/cytat]
Źródło: http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/

[b]Jacy tak naprawdę jesteśmy?[/b]
Czy jesteśmy - jak chcą tego cytowani forumowicze - sfrustrowaną i spauperyzowaną inteligencją (o ile w ogóle - inteligencją)? Czy raczej jesteśmy zadowolonymi z siebie, swojej pracy, swojej organizacji i swojego życia, ludźmi? Bardzo trudne to pytania. Przede wszystkim dlatego, że udzielając na nie odpowiedzi, siłą rzeczy musimy generalizować.

Wiemy, że wybory wygrała [b]Polska Zadowolona[/b]. Młodzi, ciężko pracujący i dobrze zarabiający ludzie. Frustracji w nich nie ma, jest wiara we własne możliwości i niechęć do "trucia". Okazali się oni - wbrew mędrkom tłumaczącym, że stoimy na skraju przepaści - większością. Pisałem kiedyś, że Polacy zarabiają dużo więcej niż oficjalne "średnie krajowe" oraz, że mnóstwo jest ludzi zadowolonych. Te wybory pokazały, że miałem rację. Czy wynik tych wyborów byłby taki sam gdyby głosowali wyłącznie członkowie PTTK?

Jeżeli nie, to nasuwa się kolejne pytanie. Dlaczego akurat wśród członków naszej organizacji tyle frustracji i złości? Popatrzcie co się dzieje wokół nas. Co chwila na Forum wychodzą animozje w jakiś środowiskach. A to w Pleszewie, a to w Solcu Kujawskim, a to w Kielcach, a wcześniej w Augustowie, Wrocławiu i innych oddziałach. Skąd w turystach i krajoznawcach tyle zawiści? Wszak całkowicie przeczy to stereotypowi turysty - "bratu łata". Czy współczesny Majster Bieda podzieliłby się z psem swoim chlebem przekładanym serem?

Oczywiście istnienia [b]Polski Sfrustrowanej[/b] nie da się nie zauważyć. Pytanie tylko, dlaczego skupia się ona w naszych szeregach. Czym PTTK przyciąga do siebie takich właśnie ludzi? Dlaczego międzywojenne PTK i PTT grupowało zadowoloną elitę, a współczesne PTTK nie może jakoś znaleźć sobie miejsca? O tym niestety również pisałem wielokrotnie. Dyskutowaliśmy tutaj nad wysokością składki członkowskiej, bonusami, formami turystyki, oddzieleniem działalności gospodarczej i programowej. Zawsze argumentem był brak pieniędzy - a to u ludzi aby wykupić znaczek, a to w oddziale, żeby oddzielić działalność gospodarczą. I tak krok po kroku Wasze argumenty stały się samospełniającą się przepowiednią. Obecnie, zainteresowani Towarzystwem faktycznie nie mają pieniędzy na najprostsze choćby zobowiązania, a oddziały ledwo wiążą koniec z końcem.

I wszystko to dzieje się w Polsce, gdzie średni dochód dawno już przekroczył tysiąc euro netto, mnóstwo ludzi dorabia się i jest zadowolonych. Czy przetrwamy kolejne lata stosując dalej taktykę odwoływania się do biednych i sfrustrowanych?

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski

Źródła cytatów w pierwszym akapicie:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=32149
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=25941
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=6841

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?