Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Unijna Komisja robi porządek
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-09-30 19:37:11

[cytat]To niech jeszcze Unia dokładnie i odgórnie określi co to są:[cytat]granice zdrowego rozsądku[/cytat]bo w przeciwnym razie w naszym kraju i tak dojdzie do nadinterpretacji.[/cytat]
Skoro już wsadziłeś kij w mrowisko to pozwolę sobie wyjaśnić, że jak chodzi o przewodnictwo i tzw. pilotaż wycieczek to Unia już te granice dokładnie określiła. Nie ma więc podstaw do nadinterpretacji. Poza tym warto przy okazji zauważyć, że wg norm unijnych nie ma takiego nonsensownego podziału na osobno pilotów, którzy prowadzą wycieczki zarówno krajowe jak i zagraniczne po jakimś rozległym obszarze, oraz osobno przewodników, którzy też prowadzą wycieczki, choćby tylko wewnątrz jakiegoś małego obiektu zabytkowego. Tam jest to po prostu jedno wspólne przewodnictwo turystyczne.

A teraz trochę historii. Pod koniec lat 80-tych Francja, a także m.in. Grecja i Niemcy zostały zaskarżone do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w związku z funkcjonowaniem u nich przepisów ograniczających swobody w ruchu turystycznym i nakładania na biura podróży obowiązku zapewnienia grupie turystycznej na ich terenie (chociaż nie na całym terytorium) miejscowego przewodnika lub innej osoby kompetentnej, oprowadzającej w miejscach publicznych, muzeach i w zabytkach. Trybunał uznał, że ich wewnętrzne regulacje działalności przewodników są sprzeczne z postanowieniami Traktatu Rzymskiego. Z konieczności muszę powtórzyć, o czym juz już tu pisałem, że w orzeczeniu w sprawie przewodników wycieczek z 1991 r. (C-180/89) Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że art. 49 Traktatu WE dotyczący swobody świadczenia usług nie zezwala państwom członkowskim na żądanie od przewodników towarzyszących grupom turystów (wg naszych przepisów od pilotów wycieczek zagranicznych) uzyskania szczególnych kwalifikacji państwowych. Trybunał ustanowił jednak wyjątek obejmujący „muzea lub pomniki historyczne, które powinny być odwiedzane tylko w towarzystwie zawodowego i wyspecjalizowanego przewodnika”. Skutkiem tego Francja zmieniła zasady oprowadzania grup turystycznych, precyzując w ustawie z 1992 r. kto może oprowadzać grupy po zabytkach i muzeach. [i]"Osoby fizyczne lub prawne podlegające obowiązkowi koncesji turystycznej muszą korzystać z usług kwalifikowanych osób (określonych w odrębnych przepisach) do oprowadzania z komentarzem w muzeach i obiektach historycznych"[/i] (za Py P., Droit du tourisme, wyd. Dalloz, Paris, 2002, str.154-155). Jednocześnie ta ustawa ogranicza obowiązek zatrudniania przewodników tylko do wizyt w muzeach i obiektach historycznych zgodnie z interpretacją Trybunału Sprawiedliwości. Oznacza to, że na drogach publicznych, w miastach, na terenie otwartym dopuszcza się oprowadzanie turystów bez stosownych miejscowych uprawnień. Polskę też czekają takie zmiany, a wszystko jest na tyle proste i jasne, że nie ma powodu do obaw o nadinterpretację prawa unijnego. Natomiast ciekawe kiedy te zmiany nastąpią, bo wyznaczony przez dyrektywę unijną ostateczny termin wprowadzenia zmian do prawa krajowego już się zbliża, a nasi ustawodawcy niezmiennie zajmują się tylko rozgrywkami personalnymi i kolejnymi przetasowaniami na scenie politycznej.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?