Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: kilka słów o FORUM "Na szlaku"
Autor: any
Data: 2007-09-24 11:31:10

I będzie ta dyskusja trwała, bo Orla Perć jest ewenementem w naszym kraju. I nie tylko.
Szlak poprowadzony granią, o dużym stopniu trudności i sporym nagromadzeniu potencjalnie niebezpiecznych fragmentów. I na dodatek dostępny dla każdego. Niezależnie od umiejętności, doświadczenia i kondycji. I mocno rozreklamowany medialnie. Każdy przybywający do Zakopanego stawia sobie za cel Giewont i Orlą Perć. W tej kolejności i proste wejście na Giewont popycha dalej - rozochocona publika wyjeżdża kolejką na Kasprowy Wierch i brnie na wschód, "zaliczywszy" Świnicę stwierdza, że te trudności to są mocno przereklamowane i pcha się dalej i wszystko ładnie, pięknie taki kawałek lunaparku, z namiastką rollercoastera. Pięknie eksponowany, ze wspaniałymi widokami i zapierającymi dech w piersiach widokami. Nic tylko czerpać garściami uroki przyrody i majestat gór.
Do czasu, aż pojawią się pierwsze trudności, trzeba poczekać, bo na łańcuchach kolejka, a tutaj zmierzch nadciąga, albo co gorsza załamanie pogody. Albo ktoś dostał ataku histerii, zdarzają się takie sytuacje - byłem świadkiem jak stukilowy osiłek kurczowo trzymał się łańcuszka w Zawratowym żlebie, a dwóch TOPRowców próbowało go odczepić.
I wtedy robi się wesoło - mnie osobiści jakaś "pani turystka" w plastikowym płaszczyku przeciwdeszczowym i wyślizganych adidaskach usiłowała pouczyć, że wzięcie dziewięciolatki na OP jest z lekka mówiąc nieporozumieniem (nie przebierała przy tym w słowach), jakoś nie mogło do niej dotrzeć, że ta dziewczynka więcej czasu spędziła w górach, niż ona w Zakopanem.
Ale do adremu - mimo demokracji powszechnie rozumianej w społeczeństwie jako "róbta co chceta" pewne dobra niestety nie mogą być dostępne dla ogółu społeczeństwa, z przyczyn z których sama doskonale zdajesz sobie sprawę. I jednym z takich dóbr powinna być Orla Perć i jeszcze kilka rejonów naszego kraju.
Takie jest moje zdanie na temat i po głębszym namyśle sama dojdziesz do podobnych wniosków.
A prawda? Pewnikiem jak zwykle leży gdzieś po środku.

A co do ubezpieczeń. Proponowany przez Ciebie system wykupywania ubezpieczeń niestety ale nie ma racji bytu w naszym kraju.
Dlaczego?
Bo aktualny status prawny nie dopuszcza finansowania akcji ratunkowych z własnych środków.
Albo inaczej - państwo na tyle skutecznie łupi nasze kieszenie, że chcąc uzasadnić ten proceder utrzymując służby ratunkowe. I z punktu widzenia prawa i finansów publicznych TOPR jest taką samą służbą jak pogotowie ratunkowe lub straż pożarna.
A przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie zamierza płacić za przyjazd zespołu reanimacyjnego - prawda?
I dlatego np. popularne ubezpieczenia typu zwrotów kosztów leczenia za granica nie działają w przypadku obywateli Polski w naszym kraju. Bo już za to zapłaciliśmy i ma obowiązek nam to zapewnić.

Został zrobiony pierwszy wyłom. Głośna ostatnio sprawa finansowania leczenia ofiar pijanych kierowców z OC sprawców. I pojawił się kolejny paradoks, bo min. Religa nie zerknął w ogólne warunki ubezpieczeń OC i nie dostrzegł, że w wielu przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe mogą się uchylić od gwarantowania zdarzeń wynikłych wskutek np. nadużycia alkoholu. Długo trwały przepychanki i szukanie dróg obejścia. I na czym stanęło? Ano na haraczu płaconym przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe służbie zdrowia, haraczu finansowanym z naszej kieszeni...
Bo ofiary wypadków nie będą leczone ze środków z polisy OC sprawcy, ale ze środków odprowadzanych z [b]każdej[/b] polisy OC komunikacyjnego i te środki wcale nie będą lokowane na koncie, ż którego będą wypłacane koszty leczenia poszkodowanego, ale wpłyną do budżetu NFZ i jak znam życie znowuż za jakiś czas ich nie stanie...

Ale dość tej dygresji. Proponujesz nakazać każdemu obowiązkowo się ubezpieczyć, ale od czego?
Od akcji ratunkowych?
Jesteśmy ubezpieczeni. Płacąc podatki.
Od następstw wypadków?
W zasadzie każdy organizator ubezpiecza organizowane imprezy -doskonale o tym wiesz.
Po co mamy sobie takie ubezpieczenie fundować?
Aby zasilić budżet TOPR?
Nie ma takiej potrzeby, a akcja ratunkowa w zasadzie nie powoduje większej dziury w budżecie pogotowia. Więcej pieniędzy wydają na utrzymanie gotowości, niż na samo ratowanie.
Aby delikwent zastanowił się co robi?
Ale po co, skoro już się ubezpieczył, to co ma se żałować? Przecież zapłacił z góry...
[cytat]Uważam, że od polis trzeba zacząć[/cytat]
Ale po co? W imię czego?

pozdrawiam
any

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?