Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: karkonoskie schroniska
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2007-08-08 15:47:50

Czołem!

[cytat]Zwracam uwagę, że nie pisałem, że to cecha wyłącznie Polaków, (...)[/cytat]

Słusznie. Krzysiek pisał. Zacytowałem dwie wypowiedzi i do obu się odnosiłem niejako hurtem. :-)

[cytat](...) ale krajów biednych, (...)[/cytat]

Hmmm...
Z tego co wiem przykłady najszybszego wzbogacania się znane są raczej nie z Polski, a np. ze Stanów Zjednoczonych, które raczej do krajów biednych nie należą. :-) Moim zdaniem chęć szybkiego wzbogacenia się nie jest skorelowana z bogactwem kraju. Raczej z inicjatywą, przedsiębiorczością i potrzebami finansowymi jednostki.

[cytat](...) a my raczej do nich się zaliczamy (...)[/cytat]

Czy uznałbyś za biednego człowieka, który zaciąga np. pół miliona kredytu, po czym kupuje sobie za to luksusowy samochód, dorzuca futro dla żony i kupę elektroniki do domu? A potem zamiast spłacać kredyt, to całą pensję przepija w knajpach? Można o nim powiedzieć wiele - że przejada nie swoje pieniądze, że w przyszłości będzie miał kłopoty, że jest nierozsądny, ale na pewno nie to, że jest BIEDNY. [u]Dokładnie tak samo jest z naszym krajem.[/u] Jeżeli trzy czwarte dochodu narodowego jest przeznaczane na rozkurz - na odprawy górników, zasiłki dla bezrobotnych, utrzymanie armii urzędników; jeżeli budżet kraju składa się w głównej mierze z pieniędzy pożyczonych - wewnętrznie lub zewnętrznie; jeżeli przejadamy dochód z kolejnych prywatyzowanych zakładów, zamiast za jego pomocą rozwiązać najbardziej palące problemy (choćby systemu emerytalnego), to o takim państwie też wiele można powiedzieć, [b]ale na pewno nie to, że jest biedne[/b].

[cytat](...) i to problemy gospodarcze (również prawne np obciążenia finansowe przedsiębiorców) powodują, że taka działalność odbierana jest jako pazerność, (...)[/cytat]

To nie są problemy gospodarcze, a mentalne. Jeżeli ciągle w telewizji można usłyszeć o "spekulacyjnym podnoszeniu cen", tudzież na Forum PTTK można przeczytać, że prowadzący drogie schronisko jest "pazerny", to znaczy, że większość z polactwa ciągle żyje w czasach Gomułki.

[cytat](...) aczkolwiek spór gdzie kończą się "moralne" reguły rynkowe, a zaczyna pazerność stanowi osobny problem.[/cytat]

Owszem. Dla etyków gospodarki socjalistycznej. :-)

W normalnym kraju z wolnym rynkiem problem "pazerności" w biznesie nie istnieje. Bo jeśli ja "pazernie" podniosę ceny na usługę lub towar, to ktoś inny może zacząć oferować tą usługę lub towar w niższych cenach doprowadzając mnie do bankructwa.

No, chyba że mam monopol - ale jak już wspomniałem pisałem o normalnym kraju.

[cytat]Zgadzam się natomiast co do problemu: gdzie tu miejsce PTTK (z regulaminem schronisk) jako organizacji społecznej mającej kultywować turystyczne tradycje w tym "nostalgicznym" wydaniu.[/cytat]

PTTK samo nie wie gdzie jego miejsce... :-)

Trąbimy o tym w parę osób na tym Forum od początku jego istnienia (a czy Wy wiecie, że to już prawie 5 lat?). PTTK stoi w rozkroku pomiędzy działalnością gospodarczą, a misją. Albo lepiej: [b]ręce są pełne działań dla szmalu, a usta pełne frazesów[/b]. To chyba trafniejsza charakterystyka.

Oczywiście, nie dezawuuję działań dla szmalu. Stwierdzam jedynie, że uczciwiej byłoby całość tego bałaganu przekształcić w PTTK Sp. z o.o. i przestać udawać, że zbawiamy świat...

Pozdrawiam,
Łukasz

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?