Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: turystyka dla niepełnosprawnyc
Autor: celina adam
Data: 2007-07-24 11:37:58

Na Słowacji przybywa schronisk górskich dostępnych dla niepełnosprawnych.

[cytat]
http://www.tur-info.pl/

Słowackie Tatry i Pieniny dostępne dla turystów na wózkach inwalidzkich
Od 2 lipca 2007 roku szlak turystyczny ze Starego Smokowca przez Hrebienok (Siodełko) do schroniska górskiego Rainerova chata dostępny jest również dla osób na wózkach inwalidzkich. Jeszcze w tym roku Słowackie Lasy Państwowe Tatrzańskiego Parku Narodowego planują otworzyć kolejne trzy szlaki tego typu.

Długość udostępnionej niepełnosprawnym trasy wynosi 4,2 km, a łączna długość wszystkich czterech planowanych tras turystycznych wyniesie 17 km. W połowie lipca otwarta zostanie "Pienińska trasa" w Pienińskim Parku Narodowym o długości 8 km, która rozpoczynać się będzie w Czerwonym Klasztorze a kończyć w Leśnicy. Kolejne dwie trasy będą otwarte w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jedna prowadzić będzie od przejścia granicznego w Łysej Polanie do Doliny Białej Wody, druga natomiast z Tatrzańskiej Jaworzyny do Jaworowej Doliny.

Szlaki turystyczne dla niepełnosprawnych oznaczone są piktogramem - wózkiem inwalidzkim. Budową chodników zajmują się Słowackie Lasy Państwowe wraz z firmą Hartmann-Rico, która jest producentem i dystrybutorem sprzętu dla niepełnosprawnych a także środków higienicznych. Projekt jest realizowany pod hasłem - "Tatry bez barier". Przy budowie trasy z Hrebienka do Rainerowej chaty wykorzystana została klasyczna technologia: z istniejącego już chodnika turystycznego usunięto duże skały, wysypano drobne kamienie oraz wyrównano nawierzchnię. Kolejne 3 nowe trasy turystyczne zbudowane będą technologią mineralizowanego betonu.

Koszt przebudowy trasy turystycznej ze Smokowca do Rainerovej chaty wyniósł 300 tys. koron słowackich (czyli około 35 tys. PLN). Trasa Pienińska kosztować będzie około 200 tys. PLN, a koszty budowy chodników z Tatrzańskiej Jaworzyny do Jaworowej Doliny oraz z Łysej Polany do Doliny Białej Wody wyniosą około 250 tys. PLN. [/cytat]

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?