Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Orla Perć dla wybranych
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-04-10 06:20:49
I znów temat który wraca jak bumerang, który jest dla mnie kompletnie poroniony i IMHO wynika przede wszystkim z tego że przewodnicy tatrzańscy nie mają co robić:
[cytat][b]Orla Perć tylko dla taterników?[/b]
Bartłomiej Kuraś
Naczelnik TOPR postuluje zdjęcie łańcuchów i drabinek z Orlej Perci, by zniechęcić niedoświadczonych turystów. Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego w odpowiedzi na sugestie ratowników na razie zapowiada wprowadzenie od najbliższych wakacji ruchu jednokierunkowego na najtrudniejszym odcinku trasy.
Nie ma drugiego takiego szlaku w polskich Tatrach: prowadzi powyżej 2000 m n.p.m. granią Tatr Wysokich między Zawratem i przełęczą Krzyżne. Przejście tej trasy - w wielu miejscach wąską skalną ścieżką nad przepaściami - zajmuje przeciętnie ponad siedem godzin. Mimo zamontowania w skałach łańcuchów i drabinek wyprawa wymaga doświadczenia w chodzeniu po górach.
- Tymczasem na Orlą Perć bardzo często wybierają się osoby, dla których jest to pierwsza wycieczka w wysokogórski teren. Nieraz przypłacają to uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią - mówi Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Nie można dłużej traktować Orlej Perci jak zwykłego szlaku turystycznego, bo w ten sposób zachęcamy do wypraw początkujących turystów, narażając ich na niebezpieczeństwo. Lepiej zdjąć ze szlaku łańcuchy i drabinki. Wtedy wybierałyby się tam tylko osoby z doświadczeniem taternickim, posiadające odpowiedni sprzęt wspinaczkowy. Takie rozwiązania stosuje się wysoko w Alpach - argumentuje naczelnik.
W "Kronice wypadków TOPR" Orla Perć pojawia się bardzo często. Czerwiec 2006 r.: "Dwoje turystów węgierskich wybrało się na Orlą Perć. W rejonie Pościeli Jasińskiego turystka poślizgnęła się na stromych, twardych śniegach i spadła około 200 m do Doliny Pańszczycy. W wyniku upadku doznała poważnych ran głowy, utraty przytomności oraz ogólnych mocnych potłuczeń i otarć. Jej towarzyszowi udało się do niej zejść stromym żlebem, ale w czasie zejścia również on się poślizgnął i upadając, doznał na szczęście niegroźnych dla życia ran ciętych i otarć. Turystka w wyniku odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu" - zapisał pod datą 22 czerwca Adam Marasek, zastępca naczelnika TOPR. Przez kolejne siedem dni ratownicy nieśli pomoc na Orlej Perci jeszcze sześciu osobom: dwóm przemarzniętym dziewczynom z Łodzi, które nie potrafiły zejść z gór; turystce, która z upadku w przepaść wyszła tylko z otarciami i potłuczeniami; Niemcowi z raną głowy po upadku z grani; kobiecie ze złamaną nogą i kolejnej turystce ze wstrząsem mózgu.
- Takie wypadki zdarzają się każdego roku. Dlatego potrzebne jest wprowadzenie zmian na tym szlaku - postuluje Jan Krzysztof.
Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego już o tym myśli. - Chcemy, by na Orlej Perci nie dochodziło do tak wielu wypadków. Zastanawiamy się, jak to osiągnąć - zapewnia Paweł Skawiński, dyrektor TPN. - Pod uwagę bierzemy jednak różne możliwości - zastrzega.
Pierwszy wariant zakłada konserwację obecnych zabezpieczeń. Drugi: rozpięcie stalowej liny - tzw. via ferrata (rozwiązanie bardzo popularne we włoskich Dolomitach), do której turysta przypinałby się uprzężą wspinaczkową. Trzeci: zdjęcie wszelkich zabezpieczeń i uczynienie z Orlej Perci trasy taternickiej.
- Decyzja w tej sprawie nie jest prosta. Trzeba pamiętać, że szlak na Orlą Perć istnieje już od stu lat, więc ma także wartość historyczną - przypomina Paweł Skawiński. - Przeprowadzimy internetową ankietę na ten temat, by poznać zdanie turystów. Pierwsze ograniczenia ruchu na Orlej Perci chcemy wprowadzić już w te wakacje, wprowadzając ruchu jednokierunkowy na najtrudniejszym odcinku od Zawratu w stronę Koziej Przełęczy. To powinno poprawić bezpieczeństwo na tym wąskim szlaku - uważa dyrektor TPN.
Historia Orlej Perci
Pomysłodawcą budowy Orlej Perci był Franciszek Henryk Nowicki - poeta i taternik, który zaproponował w 1901 r. wytyczenie drogi od Wodogrzmotów Mickiewicza przez przełęcz Krzyżne, Świnicę i Kasprowy Wierch.
Szlak powstał w latach 1903-1906 nakładami Towarzystwa Tatrzańskiego i miłośnika Tatr księdza Walentego Gadowskiego. Ks. Gadowski wytyczał drogę wraz z legendarnym przewodnikiem tatrzańskim Klimkiem Bachledą. Wynajęci do budowy górale przez trzy lata wyrąbywali skalne stopnie, zakładali łańcuchy i malowali znaki.
Odcinek od Wodogrzmotów Mickiewicza do Krzyżnego zamknięto w 1956 r. ze względu na ochronę przyrody.[/cytat]