Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: sąd za czytanie przewodnika
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-04-07 04:29:07
Zainicjowałem wątek, wywołując lekką burzę ;-)
to może teraz podepnę się tutaj ze swoją opinią na ten temat:
Chciałem zwrócić uwagę Dyskutantów na jeden istotny detal, na który do tej pory chyba nikt nie zwrócił uwagi: ustawa o usługach turystycznych dotyczy [b]działalności gospodarczej[/b] w dziedzinie turystyki, [b]zawodowego[/b] wykonywania obowiązków przewodnika.
Tym samym zarówno szkoły jak i parafie [b]nie podlegają[/b] rygorom ustawy. Podobnie jak działalność społeczna w ramach np. PTTK.
Analogicznie społeczne, niekomercyjne wykonywanie obowiązków przewodnika jest legalne a działania opisane w cytowanym artykule sprawiają wrażenie samowolki.
W szczególności, jeżeli pojadę do Krakowa z grupą 100 osób z mojego oddziału i będzie to impreza prowadzona społecznie a ja nie posiadając uprawnień państwowych na Kraków, będę oprowadzał po nim [b]legalnie[/b] właśnie ze względu na niekomercyjny charakter.
Poniżej kilka cytatów z ustawy z moimi podkreśleniami:
[cytat]Art. 3. Przez użyte w ustawie określenia należy rozumieć:
2) impreza turystyczna - co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną [u][b]ceną[/b][/u],[...]
5) organizator turystyki - [u][b]przedsiębiorca[/b][/u] organizujący imprezę turystyczną;
7a) przewodnik turystyczny - osobę [u][b]zawodowo[/b][/u] oprowadzającą turystów lub odwiedzających po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach oraz udzielającą o nich informacji;[/cytat]
czy określenia typu [i]cena, przedsiębiorca, zawodowo[/i] nie są jednoznaczne?
[cytat]Art. 4. 1. [u][b]Działalność gospodarcza[/b][/u] w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów [...] i wymaga uzyskania wpisu w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, zwanego dalej "rejestrem".[/cytat]
i powiązane z tym:
[cytat]Art. 30. 1. [u][b]Organizatorzy turystyki, podlegający obowiązkowi uzyskania wpisu w rejestrze[/b][/u], organizujący wycieczki w kraju i za granicą, w których uczestniczy co najmniej 10 osób realizujących wspólny program, są obowiązani, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, zapewnić uczestnikom:
1) wycieczek w kraju - usługi przewodnika turystycznego oraz opiekę pilota wycieczek,
2) wycieczek za granicą - opiekę pilota wycieczek
- posiadających odpowiednie uprawnienia.
[/cytat]
i z tego zapisu [b]jednoznacznie[/b] wynika że grupy szkolne, parafialne, wszelkich stowarzyszeń, realizowane społecznie, [u][b]ustawie nie podlegają[/b][/u].
Tyle że krakowscy urzędnicy tego nie zauważają.
Chęć włączenia wszystkich podmiotów pod ustawę jest pobożnym życzeniem wielu zawodowców, jednak mam nadzieję że do tego nigdy nie dojdzie.
pzdr.
Tomek D