Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Jakość szkoleń przewodnickich
Autor: Basia Z.
Data: 2007-03-07 11:42:03
Wyjdzie na to, ze się znów chwalę.
;-)
Sama prowadzę zajęcia (z pewnych tematów) na kursie przewodnickim.
Poza tym jako czlonej Komisji szkoleniowej sprawuję nadzór nad kursem w swoim kole.
Kurs jest organizowany formalnie przez Oddział Uczelniany PTTK, praktycznie wszystkie zajęcia na kursie prowadzą członkowie koła przewodnickiego przy Oddziale (w naszym kole około 10 osób ma uprawnienia Instruktora Przewodnictwa PTTK i to głównie oni prowadzą zajęcia na kursie) oraz kilka zaproszonych osób z zewnątrz (np. psycholog).
1. Zajęcia teoretyczne.
Zajęcia teoretyczne są zazwyczaj w formie wykładów, średnio na co drugim wykładzie jest dodatkow pokaz slajdów lub zdjęć związanych tematycznie z wykładem.
Niektóre zajęcia prowadzone są w formie "konkursów" i inaczej uatrakcyjniane. Zalezy to od inwencji wykładowcy.
Od niedawna jako koło przewodnickie dysponujemy rzutnikiem multimedialnym zakupionym specjalnie do celów szkoleniowych, wcześniej pokazywaliśmy slajdy.
Zajęcia z pierwszej pomocy prowadzą lekarze (są zajęcia praktyczne na fantomach).
Po zakończeniu cyklu szkoleń wśród kursantów przeprowadzana jest ankieta na temat zajęć i wykładowcom prowadzącym zajęcia w sposób nudny się dziękuje.
Po kilku latach prowadzenie kursów ustalił się w zasadzie stały zespół wykładowców.
2. Zajęcia praktyczne.
Po pierwsze to jest ich znacznie więcej niż to przewiduje obowiązkowy program kursu.
Oprócz wyjazdów weekendowych średnio co dwa tygodnie i trzech dłuższych obozów (kursant ma zaliczyć dwa do wyboru) kursant ma obowiązek odbycia praktyki na wakacyjnym obozie prowadzonym przez przewodników naszego koła lub na kilku rajdach na których pomaga w prowadzeniu trasy.
Na temat programu się nie wypowiadam szczegółowo - jest na naszej stronie www. Ale są w tym i bieg na orientację i nocny marsz kondycyjny i szkolenie prowadzone przez GOPR.
Co do tego co się rzeczywiście przydało - najlepiej by się wypowiedział jakiś "świeży" przewodnik. Rzuć to pytanie na naszę wewnętrzną listę dyskusyjną.
[b]Jestem zdecydowanie za dalszym koncesjonowaniem kursów[/b] gdyż wiem jak wygląda "w praktyce" egzamin przewodnicki. Tak de facto to w czasie egzaminu nie ma możliwości sprawdzenia czy delikwent zwyczajnie się w górach nie zgubi. Jest na to za mało czasu.
Jeśli na kursie jest dużo zajęć i są większe wymagania kandydat na przewodnika ma więcej czasu i możliwości zastanowienia się nad tym, czy rzeczywiście się nadaje.
Pozdrowienia
Basia