Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Rospuda i Mierzeja Wiślana
Autor: Marcin Muszer
Data: 2007-02-09 16:40:11

Alarm!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[cytat]Minister wykonal krok w strone dewastacji
Rospudy

Minister srodowiska Jan Szyszko zgodzil sie na budowe obwodnicy Augustowa, tym samym coraz blizej jest do zniszczenia Doliny Rospudy. Glos obroncow Rospudy jednak nie slabnie.

4 lutego minister podtrzymal wydana w ubieglym roku przez wojewode podlaskiego decyzje srodowiskowa dla obwodnicy Augustowa. Wedlug tej decyzji obwodnica ma przeciac doline w jej najcenniejszym przyrodniczo, chronionym przez Unie Europejska miejscu. To kolejny krok zblizajacy buldozery do Doliny, istnieje mozliwosc, ze trafia one nad Rospude nawet w tym miesiacu.
Wydajac swoja decyzje minister usunal ostatnia formalna przeszkode dzielaca drogowcow od uzyskania pozwolenia na budowe. Teraz pozostala jedynie decyzja wojewody podlaskiego o wydaniu pozwolenia na budowe. Musi ono zostac wydane do konca tego tygodnia, bo mija wtedy ustawowy termin 65 dni od wystapienia o ten dokument przez inwestora - Generalna Dyrekcje Drog Krajowych i Autostrad.
Podtrzymujac decyzje srodowiskowa, minister Jan Szyszko odrzucil skargi kilku organizacji ekologicznych (w tym Pracowni na rzecz Wszystkich Istot), ktore od dluzszego czasu wskazuja, ze budowa obwodnicy na torfowiskach Rospudy jest nie tylko szkodliwa, ale rowniez niezgodna z polskim i unijnym prawem. Minister nie podzielil rowniez zdania Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, ktory dowodzil, ze taka lokalizacja inwestycji jest sprzeczna z konstytucja. Szyszko zlekcewazyl tez stanowisko Komisji Europejskiej, ktora w polowie grudnia oficjalnie wyrazila watpliwosci co do legalnosci przebiegu obwodnicy.

Decyzje o zgodzie na budowe obwodnicy przez Rospude ze zdumieniem przyjeli urzednicy w Komisji Europejskiej. Komisja Europejska jest zdziwiona, ze minister srodowiska Jan Szyszko zdecydowal sie na rozpoczecie inwestycji, ignorujac zastrzezenia Brukseli. Oczekiwano bowiem, ze wszelkie prace zostana wstrzymane, do czasu wyjasnienia sprawy. Jesli wyjasnienia polskiego rzadu nie beda satysfakcjonujace, Bruksela rozpocznie drugi etap procedury przeciwko w Polsce. W ostatecznosci sprawa moze trafic do Europejskiego Trybunalu Sprawieldliwosci, co moze zakonczyc sie wysokimi

Czytaj wiecej:
- Wyrok na Rospude. Bruksela poirytowana decyzja Szyszki (Gazeta Wyborcza, 08.02.2007)
- Szyszko tnie Rospude, buldozery sie grzeja (Gazeta Wyborcza, 07.02.2007)
- Obwodnica przejdzie jednak przez Rospude (Gazeta Wyborcza, 06.02.2007)
- Ciezkie armaty (Gazeta Wspolczesna, 06.02.2007)
- Budowa obwodnicy - KE zaskoczona nasza decyzja (Onet.pl, 06.02.2007)

Kampania dla ochrony Doliny Rospudy: www.pracownia.org.pl/rospuda



--------------------------------------------------------------------------------

Wyrok na Rospude
Minister srodowiska Jan Szyszko zgodzil sie ostatecznie na budowe obwodnicy Augustowa. Pierwsze buldozery moga sie pojawic nad Rospuda juz pod koniec lutego
W czasie gdy w Warszawie w ramach obchodow miedzynarodowego Dnia Mokradel naukowcy z calego swiata zachwycali sie unikatowymi walorami przyrodniczymi torfowisk rzeki Rospudy, minister srodowiska podpisywal na nie wyrok.

W niedziele podtrzymal wydana w ubieglym roku przez wojewode podlaskiego tzw. decyzje srodowiskowa dla obwodnicy Augustowa. Obwodnica ma przeciac doline w jej najcenniejszym przyrodniczo, chronionym przez Unie Europejska miejscu.

W ten sposob minister usunal ostatnia formalna przeszkode dzielaca drogowcow od uzyskania pozwolenia na budowe.

- Formalnie ten dokument do nas jeszcze nie dotarl. Wiemy jednak, ze zawiera pewne zmiany. Dlatego najpierw beda musieli go przeanalizowac nasi prawnicy - mowi Miroslaw Piontkowski, rzecznik wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. Dlatego nie chce jednoznacznie powiedziec, czy, a jesli, to kiedy, wojewoda wyda pozwolenie na budowe.

Z nieoficjalnych informacji wiadomo jednak, ze zmiany wprowadzone przez ministra srodowiska sa czysto kosmetyczne i nie maja wplywu na meritum dokumentu - czyli stwierdzenie, ze budowac na torfowiskach Rospudy mozna.

Kilka dni temu pracownicy urzedu wojewodzkiego informowali nas, ze pozwolenie na budowe musi zostac wydane do konca tego tygodnia, bo mija wtedy ustawowy termin 65 dni od wystapienia o ten dokument przez inwestora - Generalna Dyrekcje Drog Krajowych i Autostrad.

W praktyce oznacza to, ze pierwsze buldozery moga pojawic sie nad Rospuda juz pod koniec lutego. Na pierwszy ogien pojdzie ponad 20 tys. drzew, czesto stuletnich sosen, ktore rosna w miejscu, gdzie zaplanowano budowe.

Na dniach inwestor rozstrzygnie przetarg na wykonawce obwodnicy. 17-kilometrowa trase, w ponad jednej trzeciej dlugosci przebiegajaca przez obszary chronione - za ponad 500 mln zl - ma wybudowac firma Budimex-Dromex.

Minister kontra Unia Europejska

Podtrzymujac decyzje srodowiskowa, minister Jan Szyszko odrzucil skargi kilku organizacji ekologicznych, ktore od dluzszego czasu dowodza, ze budowa obwodnicy na torfowiskach Rospudy jest nie tylko szkodliwa, ale rowniez niezgodna z polskim i unijnym prawem.

Nie podzielil rowniez zdania Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, ktory dowodzil, ze taka lokalizacja inwestycji jest sprzeczna z konstytucja.

Minister zlekcewazyl tez stanowisko Komisji Europejskiej, ktora w polowie grudnia oficjalnie wyrazila watpliwosci co do legalnosci przebiegu obwodnicy. W wydanym wowczas dokumencie Bruksela zazadala wyjasnien w tej kwestii, apelujac rownoczesnie o wstrzymanie wszelkich prac zmierzajacych do rozpoczecia budowy.

Wedlug nieoficjalnych informacji wyjasnienia te maja trafic do Komisji w ciagu najblizszych kilku tygodni. Jezeli nie zostana uznane za satysfakcjonujace, Polske czeka proces przed Europejskim Trybunalem Sprawiedliwosci. W wypadku przegranej moze to oznaczac gigantyczne kary finansowe.

Spodziewajac sie protestow Komisji Europejskiej, rzad zdecydowal, ze obwodnica Augustowa w calosci zostanie sfinansowana ze srodkow krajowych, tak by nie narazac sie na ewentualne zamrozenie wspolnotowych funduszy.

Ekolodzy: nie oddamy Rospudy

Organizacje ekologiczne nie zamierzaja skladac broni. Maciej Muskat, szef Greenpeace Polska, zapowiada, ze jego organizacja jest gotowa do obrony Doliny Rospudy. Nie chce powiedziec, jakie formy ta akcja moglaby przyjac, zapewnia jednak, ze beda one w pelni pokojowe.

- To wazna sprawa. W wypadku obwodnicy Augustowa musimy stanac na strazy nie tylko przyrody, ale rowniez prawa, ktore jest tutaj nagminnie lamane - podkresla Maciej Muskat.

W lipcu "Gazeta" zebrala ponad 150 tys. podpisow pod listem otwartym do prezydenta RP o zmiane przebiegu obwodnicy. Organizacje ekologiczne bowiem twierdza, ze mozna ja wybudowac nie tylko poza obszarami chronionymi, ale rowniez taniej. Przygotowaly konkretny projekt takiego przebiegu, w ktorym obwodnice poprowadzono kilka kilometrow na zachod od przyjetego obecnie wariantu.

Zareagowal na to prezydent Lech Kaczynski i zaapelowal pod koniec ubieglego roku do rzadu, by - jezeli budowa jest rzeczywiscie niezgodna z prawem - zmienic wydane dotychczas decyzje.

W ubieglym tygodniu podobny apel do ministra srodowiska wystosowali ludzie kultury.

zrodlo: Gazeta Wyborcza [/cytat]

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?