Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Odznaka Turystyki Jaskiniowej
Autor: Beskidzki
Data: 2007-01-17 18:42:49

Droga koleżanko Agnieszko.

Mam wrażenie, że chociaż mówimy podobnie to jednak nie do końca mnie zrozumiałaś. Nadal twierdzę, iż należy ustalać limity wiekowe dla różnych odznak turystycznych i to nie ze względu na ustanawianie barier dla miłośników turystyki i krajoznawstwa, ale dla zahamowania ambicji nierozsądnych, nierozważnych i lekkomyślnych osób - rodziców czy też opiekunów.

[cytat]Rozbudzanie w dzieciach zainteresowań powinno następować jak najwcześniej - czym skorupka za młodu nasiąknie... Dlatego też uważam, że stawianie limitu odznace jest bezcelowe[/cytat]

Pytałem Szymona o konkretny przykład dotyczący odpowiedzi na konkretne zapytanie Solanda.
Czy dwuletni chłopczyk i 5 miesięczna dziewczynka mogą ubiegać sie o OTJ. Kiedy Szymon potwierdził, że mogą i odznaka zostanie im pewnie przyznana nie potrafiłem się z tym zgodzić i stąd się wzięły moje pytania do Szymona. Nie mogę zgodzić się również z Twoimi powyższymi słowami o bezcelowości ustanawiania limitów wiekowego w regulaminie OTJ. Teoretycznie i praktycznie dzięki takiemu regulaminowi nawet dzieci 2 letnie mogą zdobywać przedmiotową odznakę, a jak wynika ze słów Szymona również i te kilkumiesięczne. Nie wydaje Ci się, że rozbudzenie w dzieciach zainteresowań jaskiniami w tym okresie życia jest jednak nieco za wczesne?

[cytat]A jesli idzie o "cudowne dziecko w wieku 7-8 lat" sądzę, że regulaminy innych odznak nie dopuszczą do zdobycia kilkudziesięciu odznak w wykonaniu dziecka, gdyż wiele regulaminów mówi, że w jednym roku można zdobyć tylko jeden stopień - w związku z tym byłoby to trochę nierealne dla 7-mio czy 8-miolatka.[/cytat]

Na szczęście jak sama zauważyłaś (a co przedstawiłem wcześniej) regulaminy innych odznak wykluczają taką możliwość. Brak takowych uregulowań umożliwiał by rozpoczęcie ich zdobywania od tak młodego wieku, że po upływie kilku lat dziecko byłoby już 7-8 letnim turystycznym weteranem z zdobytą gamą odznaczeń.

Dlatego na zakończenie powtórzę za Tobą wezwanie

[cytat]Koledzy apeluję: BąDźMY ROZSąDNI!!![/cytat]

dodając od siebie „Koleżanki też”
Marian.

PS. Nie chciałbym, aby moje słowa i wypowiedź były uznane za atak na idę Odzanki Turystyki Jaskiniowej. Potrafię docenić działalność OM w propagowaniu turystyki.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?