Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Szlak Zabytków Techniki
Autor: z.klose
Data: 2006-11-23 11:01:49

Województwo Śląskie to do niedawna kraina przemysłu, z niebem przysłoniętym przez dym i pył kominów kopalń, hut i koksowni. Po przemianach politycznych i przekształceniach gospodarczych końca XX wieku, dokonano likwidacji tego, co zasnuwało niebo nad śląską ziemią. Teraz ludzie nie mają pracy, ale za to mają błękitne niebo.
Nie wszystko jednak zlikwidowano. Część bezcennych dzieł techniki XIX i XX wieku udało się zachować i udostępnić zwiedzającym. W Europie Zachodnie modną się stała "Turystyka Poprzemysłowa". Często przyjeżdżający na Górny Śląsk Europejczycy zachwycali się architekturą przemysłową tego regionu. Dlaczego, więc im nie udostępnić tego co nam jeszcze zostało? Przy okazji, być może zainteresują się taką formą turystyki również Polacy z innych regionów naszego kraju. Nadarza ku temu okazja.
Wydział Promocji Regionu, Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego opracował produkt turystyczny pn. "Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego" Tworzy go 29 obiektów, które w minionych wiekach były świadkami rewolucji przemysłowej.
Podczas wizyty w podziemnym świecie kopalń i sztolni, browarach, parowozowniach, kuźniach, fabrykach spotyka się unikatowe maszyny i urządzenia - prawdziwe perły techniki. Każdy obiekt na Szlaku Zabytków Techniki oznaczony jest tablicą informacyjną. Wydano specjalną broszurę - mapę gdzie zamieszczono szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji, godzin otwarcia i sposobów zwiedzania poszczególnych atrakcji. Wędrówka po Szlaku to niesamowita podróż w czasie, gwarantująca wspaniałą przygodę i niezapomniane wrażenia. To również atrakcyjna lekcja historii naszego regionu.

Internauci mogą zapoznać się z przebiegiem w/w Szlaku na stronie:
http://www.gosilesia.pl/

Nawet, kiedy się tylko przejeżdża przez województwo śląskie można zwiedzić interesujące obiekty. Proponuję byście przemyśleli tą propozycję i zawitali na Czarnym Śląsku. Zapraszam serdecznie!

Pozdrawiam,
Zdzisław Klose

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?