Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: "Młodzieżowa Perć" już jest!!!
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2006-11-19 19:27:58

Czołem!

Ujęty Twoim dziełem postanowiłem znaleźć więcej czasu i dać Ci parę porad technicznych. :-)

1) Koniecznie przenieś biuletyn na serwer PTTK. Skontaktuj się z Adminem - Wojtkiem Koboską. On otworzy Ci konto wraz z wybraną przez Ciebie poddomeną (np. mlodziezowaperc.pttk.pl). Zaletami konta na serwerze PTTK są: własna poddomena i prosty adres, niemal nieograniczona ilość miejsca, brak limitów transferów, dostęp do bazy danych, parser PHP, brak reklam itd.

2) Chyba najważniejszy punkt. Poświęć czas (choćbyś robił to nawet i miesiąc) na uważne przestudiowanie tego kursu:
http://webmaster.helion.pl/kurshtml/

3) Nie generuj stron programami typu WYSWYIG (z języka angielskiego: What You See Is What You Get - To Co Widzisz Jest Tym Co Otrzymasz), czyli programami, gdzie budujesz stronę myszką. Lepiej mieć kontrolę nad kodem i pisać go samemu. Porządny edytor HTML nie tylko pomoże Ci pisać kod (np. skróty klawiaturowe odpowiadające za poszczególne tagi), ale rozwiąże również Twoje problemy z kodowaniem.

4) Jak już poznasz dobrze HTML spróbuj zrozumieć ideę XHTML-a wraz z CSS-em i rozdzielenia treści od formy. Wtedy zaczniesz budować porządne strony WWW. Buduj strony w standardzie XHTML 1.0 Transitional z wykorzystaniem CSS 1. Niestety na nic wyższego nie pozwoli Ci fakt, że większość odwiedzających korzysta z wyjątkowo prymitywnego MS Internet Explorera, który nie obsługuje poprawnie żadnych współczesnych standardów. Więcej o tym poczytasz tutaj:
http://browsehappy.pl/
i tutaj (info jak nie budować stron i dlaczego):
http://osiolki.net/

4) Staraj się walidować kod swojej strony walidatorem W3C (przydadzą się podstawy angielskiego):
http://validator.w3.org/
Pozwoli Ci to nie tylko uniknąć błędów w kodzie, ale spowoduje że Twoja strona będzie wyglądała tak samo we wszystkich przeglądarkach. Ja na codzień używam Firefox'a z wyśmienitym dodatkiem Web Developer. Jednak musisz powstałą stronę przetestować również w MSIE oraz w Operze. Aby zobaczyć z czego korzystają Twoi goście, używaj tej strony:
http://www.ranking.pl/

5) Jak już opanujesz biegle budowę stron zacznij powoli zerkać w kierunku PHP i baz danych. Wiele rzeczy stanie się prostsze, a Ty uczynisz pierwszy krok w kierunku programowania.

I na koniec...
Pamiętaj - nie ustawaj w wysiłku, nie niecierpliw się. Wydawaj swój periodyk i nie zrażaj się żadnymi niepowodzeniami. Jak wytrzymasz minimum rok - odniesiesz wielki sukces. I pamiętaj - poza sukcesem w Towarzystwie, poznaniem wielu ciekawych ludzi i nauczeniem się redagowania czasopisma sieciowego - to właśnie umiejętności techniczne, które teraz nabędziesz w przyszłości przydadzą Ci się najbardziej.

Od dzisiaj - aby Cię zdopingować do systematyczności - będę co najmniej raz na tydzień wchodził na Twoją stronę i badał co się zmienia na lepsze. Trzymam kciuki. Jakbyś miał jakieś pytania - masz mnie do dyspozycji - tutaj, mailem, a także przez Skype i GG.

Pozdrawiam,
Łukasz

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?