Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Z kart historii i tradycji
Autor: Jacek Potocki
Data: 2006-11-03 09:17:01

Przeglądając przewodnik W. Kowalskiego "Kłodzkie. Dolina Zielonej Bystrzycy" (wyd. KTKraj Warszawa 1950) natknąłem się na bardzo ciekawe informacje dotyczące m.in. kłodzkich uzdrowisk. Oto one:

"Przed wojną Polanica była luksusowym kurortem, gdzie w okresie letnim przebywali magnaci i przemysłowcy oraz rozhisteryzowane damy bawiąc się i urojone choroby.
(...) W Polsce Ludowej wysuwa się na czoło zagadnień odbudowa i rozbudowa miejscowości, bo (...) na przestrzeni ostatnich dziesiątków lat Polanicę eksploatowała spółka kapitału akcyjnego, starając się jak najmniej inwestować.
(...) Dotychczasowe urządzenia wodne były zaplanowane na znacznie mniejszą ilość mieszkańców i właściciele zdrojowiska - kapitaliści - nie troszczyli się o ich rozbudowę."

O Dusznikach:
"Przed wojną uzdrowisko było wykorzystywane jako miejsce letnich spotkań bogatych finansistów i burżuazji. Zagadnienia lecznicze, sprawy zdrowia schodziły wówczas raczej na margines ogólnych zainteresowań rozrywkowych..." Itd, itp.

Powyższe treści dedykuję tym, którzy twierdzą, że całemu złu w powojennej turystyce winne jest powstanie "złego", upolitycznionego PTTK, co uniemożliwiło dalszą działalność "dobrych" organizacji PTT i PTK.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?