Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Kiedy Zjazd Nadzwyczajny?
Autor: JAK
Data: 2006-09-25 23:44:49

Witam,
w ramach dyskusji na ostatnim Zjeździe PTTK wystąpiłem z kilkoma wnioskami. Postulowałem, aby we władzach centralnych nie zasiadali (nie kandydowali do nich) etatowi pracownicy PTTK różnych szczebli i różnych jednostek powoływanych przez PTTK (spółki, itp.) oraz członkowie honorowi PTTK. Powinni być zapraszami na zebranie z głosem doradczym. Postulowałem wzmocnienia rangi delegatów na Zjazd w trakcie trwania 4 - letniej kadencji władz. Chodziło mi o to, aby nie traktować delegatów przedmiotowo, ale podmiotowo. Żeby delegat nie był "towarem jednorazowego użycia". Postulowałem, aby coroczne zebrania sprawozdawcze ZG PTTK w czerwcu odbywały sie z udziałem delegatów na Zjazd (ok. 200 osób). Komisja Uchwał i Wniosków była bardzo ostrożna i wniosek zapraszania delegatów na coroczne zebranie sprawozdawcze nie został poddany pod głosowanie (nie ma nic na ten temat w protokole Zjazdu). Gdyby wniosek taki został przyjęty zmieniłby sytuację w pracy Zarządu Głównego PTTK od zaraz. Przez cały czas delegaci mieliby w ręku argumenty i mogli dokładnie oceniać rolę i przydatność poszczególnych członków Zarządu do realizacji zadań wynikajacych z Uchwały Zjazdu. Na tej zasadzie ocenia się pracę członków zarządów profesjonalnych spółek i organizacji menedżerskich. A tak trzeba teraz czekać do końca kadencji, bo chyba nic więcej nie uda sie zmienić. Nie wydaje mi się prawdopodobne, aby udało się zebrać 1/4 głosów delegatów (przeszło 50 głosów) przekonanych do zwołania Nadzwyczajnego Zjazdu PTTK. Delegaci wywodzą się bowiem z układów i układzików wojewódzkich. Każdy z delegatów występujący z wnioskiem o zwołanie Nadzwyczajnego Zjazdu PTTK spotka się, już od szczebla wojewódzkiego, z opinią rozrabiaki i destruktora. Najlepszych przykładem jest KRM występujący z otwartą przyłbicą, jako kandydat na prezesa ZG PTTK. Nie dajmy się więc zwariować, bo nic z tego nie wyniknie.
Dużo łatwiej byłoby zwołać Nadzwyczajny Zjazd PTTK gdyby:
1. z wnioskiem takim wystąpiła Główna Komisja Rewizyjna PTTK; potrzeba tylko 8 głosów członków GKR PTTK, ale jak dotąd trudno dowiedzieć się, jaka jest opinia GKR PTTK na temat ostatniego roku działalności ZG PTTK; być może GKR PTTK uważa, że wszystko jest cacy lub świadomie, bądź nieświadomie, nie widzi z perspektywy dalekosiężnej nadchodzącego kryzysu (o ile taki można stwierdzić na podstawie zebranych przez GKR PTTK materiałów statystycznych i wskaźników ekonomicznych),
2. z wnioskiem takim wystąpila co najmniej 1/4 z 336 Oddziałów PTTK w całej Polsce (min. 85); na pewno jest w Polsce ok. 100 Oddziałów PTTK niezadowolonych z aktualnej sytuacji w ZG PTTK i nie związanych żadnymi zobowiązaniami względem Wojewódzkich Porozumień PTTK i centrali PTTK; tylko, jak znaleźć drogę do nich wszystkich tych.
Do drugie występując z wnioskiem o odwołanie członków ZG PTTK należałoby mieć "gabinet cieni", czyli ok. 15 ludzi gotowych zastąpic dotychczasowe kierownictwo ZG PTTK. Nawet wśród dyskutantów na forum trudno byłoby znaleźć tylu: gotowych po podjęcia się tych zadań, spełniających pewne wymagania z zakresu przygotowania zawodowego i posiadających możliwości pracy społecznej kosztem pracy zawodowej, czasu wolnego i obowiązków rodzinnych. Poza tym nie zawsze "krowa, która dużo ryczy, dużo mleka daje".
Ciekaw jestem, jak rozwinie się dyskusja na ten temat. Dyskusja jest niezbędna, bo powinna spowodować reakcję ZG PTTK i GKR PTTK i być może skutkiem tego będzie ewolucyjna, a nie rewolucyjna zmiana sposobu ich pracy.
Pozdrawiam
Jurek Kwaczyński - PTTK w Żyrardowie

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?