Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Spłonęła cerkiew w Komańczy
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2006-09-13 22:18:00

Witam!

Za Onetem:

[i]Całkowicie spłonęła zabytkowa cerkiew w Komańczy. Strażacy walczyli także z pożarem kościoła przy skrzyżowaniu ulic Indiry Gandhi i Dereniowej na warszawskim Ursynowie gdzie zapalił się dach.
Nie udało się ocalić prawosławnej, ponad 200-letniej cerkwi w Komańczy w Bieszczadach. Strażacy uratowali przed spaleniem jedynie zabytkową, drewnianą dzwonnicę oraz krzyż znajdujący się obok cerkwi.

Ogień wydobywający się z kopuły budowli zauważono przed godz. 19.00. Na miejscu natychmiast zjawiły się wszystkie okoliczne jednostki ochotniczej i państwowej straży pożarnej. Na miejscu jest prokurator. Nieznane są jeszcze przyczyny pożaru. Wiadomo już jednak, że cerkiew zostanie odbudowana.

Drewniana cerkiew w Komańczy została zbudowana w 1802 roku, a konsekrowana trzy lata później jako świątynia greckokatolicka. Odebrano ja grekokatolikom w 1963 roku i przekazano prawosławnym.

Dzwonnica o konstrukcji słupowej, zwieńczonej "kopułką", stanowiąca jednocześnie bramę, pochodziła również z 1802 roku. Była to jedna z trzech zachowanych cerkwi, zbudowanych w stylu wschodniołemkowskim.

W ostatnich latach wykonano przy cerkwi szereg prac remontowych. (...)[/i]

http://wiadomosci.onet.pl/1402625,11,item.html

Fatalna nowina. :-( :-( :-(

Pozdrawiam,
Łukasz

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?