Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: FIO
Autor: JAK
Data: 2006-07-26 21:51:51

Witam,
wiele organizacji (w tym ZG PTTK) złożyło swoje wnioski do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Niestety, podobnie jak w zeszłym roku, ogłoszenie wynikow konkursu jest znacznie opóźnione. Jak się okazało bezwład administracji jest zaskakujaco trwaly i niezwykle trudno mu zaradzic.
Rada Działalnosci Pożytku Publicznego, jako organ monitorujacy realizacje FIO, bardzo aktywnie pracowała przy opracowywaniu procedur konkursu. Nie wszystkie uwagi RDPP (m.in. dotyczące uproszczenia dokumentacji konkursowej) zostały wzięte pod uwagę. Nie zgodzono się np. na rozdzielenie list rankingowych dla małych projektów (do 25 000 zl) oraz dużych (powyżej 25 000), co gwarantowałoby niekonkurowanie wielkich organizacji z mniejszymi. Największe jednak obawy budzi sam proces selekcji wniosków.
Ministerstwo zastosowało dość zadziwiającą interpretację procedur, która spowodowała, że wiele cennych projektów zostało odrzuconych (jeżeli u jednego z ekspertów projekt w którejkolwiek kategorii ocen nie otrzymał 60% punktów był odrzucany). Nie zastosowano także procedury panelu ekspertów w przypadku znacznych różnic punktowych miedzy ocenami ekspertów.
Rada Działalnosci Pożytku Publicznego zakończyła rekomendowanie listy 13 lipca 2006 roku. Wtedy też (a więc prawie dwa tygodnie temu) lista rankingowa została przekazana Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej do akceptacji - wraz z rekomendacjami Rady oraz jej oceną dotyczącą procesu naboru projektów. Nie wiadomo, co w tej chwili dzieje się z listą, ponieważ Ministerstwo nie przesyła żadnych oficjalnych informacji w tej sprawie.
Warto nadmienić, że lista nie uzyskała pozytywnej rekomendacji Rady Działalności Pożytku Publicznego.
W najbliższy piątek 28 lipca odbędzie się posiedzenie Rady Działalnosci Pożytku Publicznego. Przedstawiciele NGO w Radzie zamierzają zastanowić się nad formułą funkcjonowania FIO w przyszłym roku, tak by wszyscy mieli przekonanie, że środki publiczne wydawane są w sposób przejrzysty i czytelny.
Czy po piątkowej naradzie RDPP władze ZG PTTK po konsultacjach z przedstawicielami NGO w Radzie nie powinny w tej sprawie wystąpić oficjalnie z protestem do MPiPS?

Pozdrawiam
Jurek Kwaczyński - PTTK w Żyrardowie

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?