Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Brak pieniędzy na szlaki......
Autor: WoBa
Data: 2006-05-19 15:34:49

Oto artykuł z Dziennika Polskiego, skopiowany przeze mnie na http://www.e-beskidy.com:

"- Wystąpimy do gmin z prośbą o dofinansowanie akcji znakowania szlaków - zapowiada Małgorzata Borsukowska-Stefaniczek, wiceprezes Zarządu Oddziału PTTK "Beskid" w Nowym Sączu. Będzie to konieczne w sytuacji, gdy Ministerstwo Gospodarki obcięło o 60 proc. fundusze przeznaczane dotąd na ten cel.

PTTK opiekuje się 430 kilometrami szlaków. Rocznie znakarze odnawiali prawie 150 km, więc praktycznie co trzy lata odświeżano oznakowanie na całym obszarze podlegającym "Beskidowi". Po cięciach finansowych wystarczy pieniędzy na odnowienie zaledwie 60 kilometrów.
- Nie chodzi o to, by osoby znakujące szlaki na tym zarabiały - podkreśla Małgorzata Borsukowska-Stefaniczek. - Trzeba jednak pokryć koszty farby, poza tym praca w trudnym terenie powoduje, że często niszczone są ich ubrania. To trudna działalność, wymagająca poświęcenia i pasji.
Zgodnie z wytycznymi ministerstwa, oznakować trzeba wyłącznie główne szlaki. Nie sposób jednak zapomnieć o pozostałych, bo po nich także poruszają się turyści. Pozostawienie tam zniszczonego oznakowania, lub akceptacja jego zupełnego braku, może skutkować trudnościami w odnalezieniu przez wędrowców właściwej drogi w górach.
- Dlatego będziemy zmuszeni prosić gminy o wsparcie prac na szlakach przebiegających przez ich teren - wyjaśnia Małgorzata Borsukowska-Stefaniczek. - Zwłaszcza, że coraz częściej napotykamy na dodatkowe trudności, bo zdarza się, iż jakiś fragment terenu wykupują prywatne osoby. Ogradzają go i ze zrozumiałych względów należy obejść działkę, by poprowadzić szlak inną trasą. Tak było na przykład na trasie z Jaworek do Obidzy, gdzie z takiego właśnie powodu musieliśmy zrobić obejście o długości pięciu kilometrów.
Dodajmy, że co roku wraca też problem niszczenia znaków i tablic informacyjnych przez wandali. Bywa, że przestają o­ne istnieć już kilka dni po umieszczeniu ich na szlaku, a to oznacza mnożenie kosztów związanych ze znakowaniem i bieżącym utrzymaniem tras turystycznych. "
___________________________________________________

W związku z tym mam pytanie czy PTTK jako "propagator turystyki, dbający o jej rozwój i popularyzację itd. itp." (co zapisane jest w statucie) nie mógłby utworzyć Funduszu Finansowania Szlaków ?

Byłby to organ zajmujący się wyszukiwaniem sponsorów dla szlaków których PTTK-owi ciężko jest utrzymać. W zamian za to na tabliczkach tzw. "szlakowskazach" umieszczona byłaby także reklama hojnego darczyńcy, a ów szlak zwałby się np. "Szlakiem Hi-Mountain".

Rozumiem, że jest to trudne do zaakceptowania dla konserwatywnej części działaczy, ale szczerze powiedziawszy chyba lepiej sprzedać nazwę itp. niż pozwolić na dezaktywację lub stopniowe niszczenie

Ja może podam taki futbolowy przykład. W 1998 r. Polonia Warszawa zmagała się z olbrzymimi kłopotami finansowymi. Aż tu nagle znalazł się sponsor. Znana firma Polska, która produkuje napoje gazowane - Hoop. Miała jednakże jeden warunek. Mianowicie w nazwie drużyny miała pojawić się nazwa. Pomysł był długo dyskutowany przez działaczy Polonii. W końcu magia pieniędzy ich przekonała i zgodzili się. Do sezonu 1999/2000 drużyna przystąpiła jak Hoop - Polonia Warszawa. I co się okazało ? Że okres finansowania ich przez Hoop był najbardziej bogaty w trofea w historii klubu: (mistrzostwo Polski, Puchar Ligi Polskiej, Superpuchar Polski, wicemistrzostwo kraju, 4 m-ce w Lidze).

Jak jest dziś ? Sponsor odszedł (zachłanni działacze), a Polonia w tym sezonie zleciała do II ligi.

Myślę, że powinniśmy spróbować czegoś takiego, wszak należy pozostawić coś po sobie następnemu pokoleniu działaczy turystycznych. A co będzie lepsze od piękna gór (i nie tylko) udostępnionego za pomocą szlaków ?!

Pozdrawiam

W:-)jtek B.

PS: Ale mi dziś długi post wyszedł :-)

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?