Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: problem
Autor: Aldona
Data: 2006-05-18 20:54:17

Witam

To może ja wypowiem się na temat opłacalności zawodu przewodnika. Jest to niewątpliwie ciekawe zajęcie, ale jednak /niestety/ ciężka praca! Jak już wcześniej ktoś wspomniał sezon trwa najwyżej ok. pięciu miesięcy, a żyć trzeba przez cały rok! Ja pracuję na etacie, ale mój mąż chce, aby przewodnictwo w połączeniu z pilotażem było jego jedynym źródłem dochodu. Nie jest to łatwe, gdyż najwięcej zgłoszeń jest na miesiące szczytu sezonu, a więc maj, czerwiec. Trzeba zapewniać kompleksowe usługi, a więc nie wystarczą uprawnienia przewodnika /np. terenowego lub górskiego/, ani nawet miejskiego, ciągle trzeba się dokształcać, robić nowe kursy, poszerzać zakres swojej działalności. Dobrze, jeśli zna się język, jak w naszym przypadku, wtedy stawki za oprowadzanie /szczególnie po miastach wydzielonych/są nieco wyższe. Póki co, mimo własnej strony internetowej, reklam w wielu portalach turystycznych i welu innych kontaktów, trzeba jeszcze sporo czasu, byśmy z przewodnictwa i pilotażu mogli się utrzymywać.
Wydaje mi się, że jest to możliwe do osiągnięcia w perspektywie kilku lat, przy dużych nakładach /m.in. nauka języka niemieckiego i egz. w Urzędzie Marszałkowskim i inne/, ale jak będzie naprawdę, to się okaże.

Jak ciężko jest wejść w rynek usług przewodnickich, to już zupełnie inna sprawa. Przykładem jest chciażby fakt, że na wszelkiego rodzaju kursy przewodnickie, pilockie zapisuje się jednorazowo ok. 50 os., kończy je z wynikiem pozytywnym ok. 70-80 % /czesem mniej/, a pracę pilota, czy przewodnika podejmuje już tylko co najwyżej ok. 30%.

Pozdrawiam
Aldona

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?