Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: :-(
Autor: Ala i Jurek
Data: 2006-03-15 17:06:06

Moi Drodzy. Można się bawić, ale nie tam gdzie chodzi o pieniądze. Sklep o którym tu mowa został zorganizowany z olbrzymim wkładem pracy Kolegów, zwłaszcza Michała Chruściela. Jak być może Łukasz pamięta – kibicowałem sklepikowi z sympatią, ale od początku twierdziłem, że nie ma szans na jego rentowność. Obracał towarem o znikomej marży i w specyficznym środowisku. Czy ma szanse na sukces w przyszłości - na pewno jest interesujące utrzymanie się na rynku sprzedaży internetowej. Spółka z o.o., w której skład wchodził sklepik, prowadzi działalnie na własne ryzyko gospodarcze, a Zarząd spowiada się z wyniku gospodarowania przed właścicielem. Spółka ta generowała w ostatnich latach stratę w działalności gospodarczej (nie miejsce to na analizę przyczyn). Dalej tak być nie mogło choćby ze względu na zasady kodeksowe. I trochę o sklepie cyfr: na przykładzie okresu 1.01.1005 do 31.08.2005 (takie mam dane w domu), a jestem na urlopie (całe trzy dni ): obrót finansowy 48596 zł, koszty w postaci wynagrodzenia pracowników – 17600 zł +prowizja od sprzedaży 3038,69 zł, opłaty pocztowe 3442,54 zł, koszty materiałowe ok.39000 zł – strata ok. 14000 zł. (na podstawie materiałów ze Spółki PTTK Kraj). Dodatkowo pokazany koszt nie uwzględniał całej sfery narzutów kosztów ogólnych firmy np. wkładu pracy księgowości, która w Wydawnictwie Kraj miała znacznie zwiększony obszar pracy wobec znacznego, choć drobnego w kwotach obrotu finansowego, kosztów zarządu (ktoś musi Spółkę prowadzić). Możemy sobie powiedzieć, że to jest jakiś wkład w rozwój działalności programowej Towarzystwa, ale przecież rozwój szedł w stronę sprzedaży komercyjnej, na której zarabiali wydawcy map czy przewodników, a do której dopłacało PTTK. Oczywiście udało się ułatwić dostęp do pozycji magazynowanych w Kraju oraz do pozycji statutowych. Było za i przeciw.
Może zatem, nim zabierzemy się za krytykę poczynań sprawdźmy dane – to ułatwia dyskusje. Możemy nawet zapytać.
Wobec zdecydowanie niegrzecznych form prowadzenia dyskusji – nie zamierzam uczestniczyć w dalszych jej elementach. Ale sposób jej prowadzenia- naprzód oskarżenia, populizm i zabawa – potem zastanowienie się nad zasadnością i racjami (ewentualnie, jeśli akurat tak komuś pasuje) – to coś co staje się standardem postępowania w tym kraju.
Pozdrowienia
Jurek Kapłon

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?