Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Młodzieżowy Instruktor Kraj.
Autor: Socrates
Data: 2006-02-17 23:19:19

Rozpatrując propozycję stworzenai MIK, wydaje mi się, że jest to dobry pomysł. Myśląc o tej jednej sprawie, nie rozpatrywałbym tego indywidualnie lecz w kontekście całej działalności w krajoznawstwie. Jeżeli bowiem młodzież w początkowej fazie zainteresowania krajoznawstwem, najpierw zdobywa pierwsze odznaki krajoznawcze, później będzie miała możliwość zdobycia MIK. Może to spowodować, że młodzież będzie miała możliwość zdobycia kolejnego „stopnia wtajemniczenia”. To może być powodem „uchwycenia i pozostania” w realizowaniu się w dziedzinie krajoznawstwa. Podobnym pozytywnym przykładem może być młodzieżowy przodownik turystyki kolarskiej. To się sprawdza. Innym przykładem, tym razem negatywnym (w mojej ocenie) jest odznaka „Turysta – Przyrodnik”. Jest to przykład, gdzie lekceważy się młodzież, nie dopuszczając jej do zdobycia najwyższych stopni tej odznaki. Bowiem po zdobyciu złotego stopnia, młodzież musi czekać do uzyskania 18 lat. Trudno wytłumaczyć, dlaczego młodzież nie może zdobyć wyższych stopni w tak „młodym wieku” np. 16 lat. Ma to szczególne odzwierciedlenie przy uprawianiu turystyki przez całe rodziny. Najpierw zachęca się do uprawiania turystyki i zdobywania odznak a potem jak wytłumaczyć młodzieży czy dzieciom, że tata może a oni nie ? To zniechęca i powoduje szukanie innych zainteresowań młodzieży. Innym powodem do utworzenia MIK to fakt, że będąc MIK osoba ta będzie dobrze przygotowana do pełnienia funkcji IKR.
Co do nadawania stopnia MIK to myślę, że najlepiej jakby to robiły Oddziałowe Komisje Krajoznawcze z zastrzeżeniem, że jest w Komisji IKP. Gdyby robiły to Zarządy Oddziałów (myślę, że i tak mają sporo innej roboty) lub Komisje, które mają tylko IKR, to obawiam się czy nie powstała by zbyt duża, niepotrzebna masowość przyznawania tego stopnia. Przy takim założeniu wzrosła by ranga IKP a z drugiej strony fakt ten mobilizował by IKR do podwyższenia kwalifikacji.
Rejestr powinny prowadzić Oddziałowe Komisje Krajoznawcze. Weryfikacja na podobnych zasadach jak IKR. Zarząd Główny miałby przekazywane informacje raz na rok przy sprawozdaniu rocznym, ile stopni MIK jest w poszczególnych Oddziałach. Wystarczy dodać jedna rubrykę w dziale „Kadra”.
Odnośnie Regulaminu proponuję:
Pkt 5 c : Zamiast proponowanego zastąpić „Posiada co najmniej Srebrną ROK”
Pkt 6 : MIK PTTK mianują oddziałowe Komisje Krajoznawcze w których składzie jest IKP
Pkt 7 : Proponuję brzmienie „Wnioski o mianowanie MIK mogą zgłaszać zainteresowane Komisje Krajoznawcze lub inne jednostki PTTK (np. Koła, Kluby lub inne Komisje) do uprawnionych Komisji Krajoznawczych (czyli wszystkich , które mają IKP), Kolegiów wojewódzkich lub Komisji Krajoznawczej ZG według formalnego wniosku zatwierdzonego przez Komisję Krajoznawczą ZG PTTK.”
Pkt 8 : dodać : „Ma prawo potwierdzać obiekty do odznak krajoznawczych i regionalnych”
Pkt 14 : Proponowany w projekcie zamienić na : „Ewidencję MIK prowadzą Oddziałowe Komisje Krajoznawcze”
Pkt 15 : dodać „lub na skutek zaprzestania działalności”
Pkt 16 : skreślić.
Przy takich założeniach działacze „wyższych szczebli” nie powinni się obawiać, że przybędzie im roboty.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?