Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Alkohol a turystyka
Autor: pilot śmigłowca
Data: 2006-02-13 11:42:16

Odkąd zacząłem samodzielnie organizować kilkudniowe wyjazdy, imprezy sprawa alkoholu na nich zajmowała mnie nie raz.

Cały czas pamiętałem o karcie turysty; w regulaminach wielu InO (którymi teraz szczególnie mocno się zajmuję) jest zapisane, że trzeba przestrzegac zapisów "karty turysty", ale w niej zapis o alkoholu jest dość... nieostry.

Ja taki zapis o przestrzeganiu "karty..." też umieszczam; ale ponieważ w książeczkach OInO nie ma "karty..." (w OTP jest, albo jakiś czas temu była) wydrukowywałem ją kilkakrotnie tak, żeby każdy na imprezie mógł ją sobie przeczytać. Ale prócz tego piszę o tym wprost, by unikać alkoholu i palenia tytoniu (to też szkodliwy nałóg, a jakże rozpowszechniony! i także jak dla mnie kłócący się z uprawianiem turystyki, zdrowym stylem życia), i by każdy zwracał uwagę na to szczególnie wśród obecnych na imprezie niepełnoletnich.

Podoba mi się to co obowiązuje w kole u Łukasza- bariera jednoznaczna i ostra; jasne reguły. Ja bym chętnie na taką imprezę pojechał, bo całkowita abstynencja nie stanowi dla mnie zadnego problemu.

A takie piwo jest uważane za nieszkodliwe. Taka mała historyjka: w InO jest rozgrywany Puchar Polski; nie byłem na pewnej imprezie, więc chciałem obejrzeć zdjęcia. Były umieszczone na jednym z serwerów, ściągnąłem je sobie i oglądam. Jak zwykle niestety 80-90% fotek jest nie z trasy, ale z bazy i jej okolic (to rozumiem- jak się lezie po lesie, przedziera się przez krzaki czy pokonuje inne pułapki przygotowane w dzień i w nocy przez organizatora to ciężko jeszcze pamiętać o robieniu zdjęć). Ale spośród nich zdecydowana wiekszośc pokazuje jak koleżeństwo (krajowa elita InO!) popija piwo - w jakimś barze i w bazie (zdaje się, że jak zwykle- szkole). Nie, nie są pijani, siedzą prosto, wzrok przytomny, nie biją się, nie wyrywają sobie wąsów. Ale jaki obraz imprezy to tworzy? W jakiś sposób realny- nie był to fotomontaż, to działo się naprawdę. Niestety :-(. Ale jak ktoś postronny obejrzy sobie taką galerię zdjęć - no to sobie zacznie jakiś obraz imprezy turystycznej wyrabiać...

Dla mnie- alkohol na NASZYCH (PTTKowskich) turystycznych imprezach to jest problem. I wielu organizatorów nie ma pomysłu jak go rozwiązać; czasem piszą: zakaz picia alkoholu, a potem tego nie egzekwują. Albo próbują - i im to nie wychodzi, bo jakiś starszy kolega mówi: "a odczep się! nie jestem pijany, to tylko piwko". Albo napiszą o karcie turysty, a reszta się sama toczy... (czasem, choć na szczęście rzadko, dosłownie).

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?