Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Gdy emocje już opadły
Autor: JAK
Data: 2005-10-07 12:06:10

Witam,

>No cóż... PTTK może istnieć bez młodzieży, a ZHP nie. W PTTK można mówić o młodzieży i działać obok niej, a w ZHP można nie mówić o młodzieży i działać tylko dla niej.

Jest jeszcze jedna istotna różnica. W PTTK obecni działacze traktują cele statutowe wybiórczo i swobodnie, deklarują cokolwiek i robią co chcą, zasłaniając się brakiem czasu. Wydaje mi się, że w ZHP tak się nie da. Celem jest wychowanie młodzieży, a nie tylko praktykowanie własnego hobby w gronie dawno dobranych przyjaciół.

Jednym z warunków dobrego działania jest przekazywanie pałeczki młodszym przez starszych o kilka lub kilkanaście lat. W PTTK ten system dawno uległ zniszczeniu. Uczniowie nie są wychowywani przez studentów, bo ci zostali oderwani od uczniów w formie oddziałów akademickich. Starsi działacze nie przekazują swojego doświadczenia studentom, bo również działają gdzie indziej. A na dodatek wszyscy bronią do upadłego swoich gett, zamiast współdziałać. System PTTK podzielił członków na trzy oddzielne grupy i trwa w tej stagnacji. Ostatni Zjazd niczego w tym podziale nie zmienił. Nie było nawet jaskółki zmian w dyskusji.

Pozjazdowe refleksje. Czyj jest PTTK? Atak młodych.

PTTK w obecnym kształcie działa już 55 lat. Wchodzi więc w wiek emerytalny. Przez te 55 lat wielu znanych z nazwiska, a także bezimiennych ludzi pracowało na jego rzecz, budując szlaki turystyczne, schroniska, bacówki, struktury i kształcąc kadry. W sumie jest to jakaś wartość materialna, spoiwo duchowe i forum programowe. Przypomina mi mieszkanie babci urządzone na swój sposób meblami z wcześniejszej epoki, zagracone różnymi gadżetami z lat minionych, w którym obowiązują dawne nieśmiertelne zasady: przy wejściu wypada założyć kapcie, w obecności babci nie powinno się źle mówić o ludziach i wydarzeniach z lat minionych i rozmowę powinno się prowadzić w sposób kulturalny i delikatny. I teraz do tego mieszkania próbuje na stałe wmeldować się wnuczek, typowy dla naszych czasów młodzieniec poszukujący miejsca w życiu: niesforny, podekscytowany, szybki w swoich działaniach, często posiadający „furę i komórę” i „stały dostęp do neta”. Z punktu widzenia prawa, babcia nie ma żadnych zobowiązań względem wnuczka i ma prawo nie wpuszczać go do siebie. Na tej samej zasadzie mogłoby sobie istnieć dalej PTTK separując się od młodych i utrudniając im dostęp na forum ogólnopolskim. W obu wymienionych przypadkach i tak w końcu zadecyduje biologia: babcia umrze i jej majątek ktoś przejmie (być może nawet ten niesforny wnuczek), a PTTK zostanie np. rozwiązany, a majątek rozsprzedany.
Według mnie działanie młodych na Zjeździe było trochę „histeryczne”. Wyglądało trochę, jak spiskowanie, a przecież racje zawsze będą po ich stronie. Za 10 – 20 lat, to oni (jeśli zechcą) będą decydować o losach PTTK, bo przez najbliższe 10 lat PTTK z pewnością przetrwa, ponieważ ma majątek, który stanowi zabezpieczenie na najbliższą przyszłość. Należy jednak już teraz stworzyć dla młodych szanse do działania na szerszym forum, aby wykorzystać ich entuzjazm i zapał, np. przez dopuszczenie ich do spraw związanych z informatyzacją PTTK. Tak, jak świetnie przedstawili serwis informacyjny ze Zjazdu PTTK, tak również podołaliby internetowej obsłudze promocji i ogólnopolskich akcji PTTK, promocji pracy Zarządu Głównego PTTK i jego Komisji oraz Rad. Mogliby np.
1. prowadzić stały serwis informacyjny ZG PTTK zamieszczając sprawozdania z przebiegu zebrań ZG PTTK,
2. publikując informacje o przyjętych uchwałach ZG PTTK,
3. publikując w internecie podstawowe dokumenty potrzebne do pracy Koła / Klubu / Oddziału PTTK,
4. prowadzić internetowe forum dyskusyjne PTTK zapraszając do dyskusji znanych działaczy i pracowników PTTK: dyrektorów obiektów noclegowych, szefów Spółek do których należy PTTK, członków ZG PTTK (przez cały czas działania internetowego forum PTTK tylko raz wykorzystano do dyskusji o problemach PTTK CZAT),
5. prowadzić centralny rejestr członków PTTK w oparciu o formularze elektroniczne i zdjęcia MMS przesyłane telefonem komórkowym,
6. promować i obsługiwać centralne konkursy i imprezy PTTK w środowisku młodzieży szkolnej, np. Ogólnopolski Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę”, „Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno – Krajoznawczy”, Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży, Ogólnopolską Młodzieżową Szkołę Turystyki, współpraca zagraniczną PTTK w ramach wolontariatu europejskiego i wolontariatu studenckiego,
7. pilotować i realizować duże ogólnopolskie projekty PTTK na działalność programową w środowisku młodzieży związane z pozyskiwaniem środków z funduszy zewnętrznych (Biura ds. Młodzieży MEN, UKIE, FIP, itp.),
8. prowadzić stałą, a nie tylko „sezonową” dyskusję nad statutem PTTK, regulaminami odznak PTTK,
9. uczestniczyć w komisjach zjazdowych przygotowujących następny Zjazdu, aby „upublicznić” dużo wcześniej w formie internetowej dyskusję nad statutem PTTK, przygotować technologicznie procedurę do przeprowadzenia głosowania w formie elektronicznej, co znacznie usprawniłoby przebieg Zjazdu (dyskusje i głosowania w tej formie są coraz częściej praktykowane w stowarzyszeniach pozarządowych) itp.

Wcześniej, czy później to nastąpi, ale czy musimy czekać na otwarcie się PTTK na młodych kolejne 4 lata?

Pozdrawiam
Jurek Kwaczyński – PTTK w Żyrardowie

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?