Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: IV OFIP
Autor: JAK
Data: 2005-09-30 21:37:16

Witam ponownie,

plonem dwudniowego Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych są tezy do dyskusji, które prezentuje poniżej na podstawie materiałów z forum:

Organizacje pozarządowe na rzecz Rzeczpospolitej Obywatelskiej czyli tezy do dyskusji po IV OFIP-ie

23-24 września 2005 w Warszawie już po raz czwarty odbył się swoisty sejmik organizacji pozarządowych, na którym debatowało ponad tysiąc przedstawicieli III sektora. W tym roku głównym tematem była Rzeczpospolita Obywatelska. Temat nieprzypadkowy. Wiąże się on bowiem zarówno z pracami nad Narodowym Planem Rozwoju, w którym udział organizacji pozarządowych w konsultacjach był pierwszą na taką skalę próbą włączenia obywateli w dyskusję nad strategią rozwoju Polski, jak i kolejnymi wyborami, w których chociażby poprzez frekwencję widać, że ogromna większość obywateli należy do "partii sceptyków".

W tej sytuacji głos organizacji pozarządowych powinien być dla polityków ważnym sygnałem. Tym bardziej, że nie ma w nim nic z postawy roszczeniowej, mówiącej "my chcemy kosztem innych". Co więcej, organizacje nie widzą jedynie mankamentów innych sektorów. Widzą i deklarują chęć samokontroli, chcą zaczynać naprawę Rzeczypospolitej od siebie. Pragną występować nie we własnym interesie, ale dla wspólnego dobra.
Pozostaje pytanie, czy siła racji jest jeszcze w Rzeczypospolitej jakąś siłą, czy też społeczeństwo obywatelskie po raz kolejny musi organizować się przeciw Państwu, aby móc uczestniczyć w debacie o jego naprawie. Przekonamy się już niedługo, bo wyzwań nie brakuje.

I. Programy Operacyjne - czy jesteśmy gotowi do pracy
Pierwszym testem będzie praca nad Programami Operacyjnym. Tu sprawdzimy nie tylko wolę nowego rządu na współpracę z ekspertami z organizacji pozarządowych (a nie od dziś wiadomo, że w wielu dziedzinach kompetencja pracowników organizacji pozarządowych jest na najwyższym poziomie), ale też możliwości mobilizacyjnych samych obywateli. Nie chodzi zresztą tylko o Program Operacyjny Społeczeństwo Obywatelskie, ale także o inne programy, w tym i programy regionalne. Jeżeli chcemy mieć w tej kwestii coś do powiedzenia musimy zabierać głos, przynajmniej na poziomie, jaki robiliśmy to podczas konsultacji NPR-u

II. Konstytucja - czy jesteśmy gotowi do zmiany
Jednym z haseł wyborczych była deklaracja chęci gruntownej reformy państwa kryjąca się pod sformułowaniem IV Rzeczpospolitej. Trudno dziś powiedzieć, czy stanie woli politycznej i możliwości realizacyjnych, aby nowy parlament zmienił Konstytucję. Jeżeli jednak dojdzie do dyskusji nad nową ustawą zasadniczą, musimy być przygotowani, aby nie tylko wziąć udział w debacie, ale i aby wszelkimi możliwymi środkami prawnymi zagwarantować, że takie zapisy jak pomocniczość i dialog obywatelski staną się nie tylko jako deklaracjami (zapisanymi w Preambule), ale podstawami ustrojowymi Rzeczpospolitej Obywatelskiej.

III. Społeczeństwo obywatelskie - czy jesteśmy gotowi do współpracy
Słabość polskiego społeczeństwa obywatelskiego nie jest jedynie efektem jakiś zaniedbań, które kiedyś będzie można naprawić. Jest przede wszystkim przyczyną wielu niepowodzeń we wprowadzaniu kolejnych reform. Brak sprawnej kontroli społecznej, brak wiary obywateli w sensowność proponowanych zmian i oczekiwanie, że mocą prawa, bez społecznego zaangażowania, wszystko da się zmienić to nie jedyne, ale ważne przyczyny kryzysu. Dlatego budowę silnego społeczeństwa obywatelskiego musimy (chodzi tu nie tylko o III sektor, ale o wszystkie środowiska w Polsce) potraktować na równi z koniecznością budowy sprawnego państwa. Tu bez współpracy rządu, samorządu, biznesu, organizacji i samych obywateli na rzecz dobrze rozumianego wspólnego interesu niewiele da się zrobić.
Tak więc wyzwania, które przed nami stoją są ogromne. Czy uda się nam, organizacjom zrealizować to co deklarujemy? Czy nowy rząd potrafi wykorzystać potencjał tkwiący w III sektorze dla naprawy Rzeczypospolitej? Oto pytania, które trzeba będzie zadać za trzy lata na następnym Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych.

Zapraszam do przemysleń.

Pozdrawiam

Jurek Kwaczyński - PTTK w Żyrardowie

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?